Martin Žůrek je v současné době somelierem známého moravského vinařství Spielberg. A k vínu se dostal právě přes tvrdý alkohol, přes kořalku. „To mi bylo nějakých pětadvacet let. Tedy patnáct let nazpátek. Stále více mne napadalo, že pití kořalky znamená, že člověk je hodně rychlé takzvaně „odrovnaný", a to se mi nezdálo." A tak přemýšlel, co by šlo pít dlouho a ještě mu to dělalo radost.

„Objevil jsem víno. Přiznávám, byla to tehdy trochu póza. Chtěl jsem být zajímavý pro děvčata. Víno je totiž ideální komunikační prostředek. A když si objednáte víno, moravský muškát, který pozná skoro každý, číšník vám ho přinese, vy „znalecky" ochutnáte a řeknete „moravský muškát", tak dívka má dojem, že jste odborník na víno. A máte plusové body. Navíc po kořalce člověk buď rychle odpadne a usne, nebo je agresivnější. To u vína je zcela jiné. Víno dělá společnost příjemnější. Pití vína nekončívá bitkou, ale zpěvem."

Bylo mu třicet a pracoval v gastronomii, provozoval restaurace, byl jejich šéfem. Jenže přišly provozní problémy a než aby zkrachoval, podnikání ukončil. „A najednou jsem si říkal, co budu dělat? Napadlo mne, že právě to víno je nejen dobré a k tomu krásný koníček, ale že je to progresivní oblast. Prošel jsem sommelierským kurzem a přihlásil se do výběrového řízení na pozici sommelier do vinařství Spielberg. Vzali mne a já záhy zjistil, že tohle víno je moje srdeční záležitost."

Spousta vypitého vína, spousta skvělých zážitků, spousta nových lidí. To vždy Martin Žůrek ve spojitosti s vínem a vinařstvím Spielberg vzpomíná. „Ušli jsme velký kus cesty v obchodě i v kvalitě." Naráží tak na fakt, že v právě vrcholící soutěži Vinař roku se podruhé dostalo vinařství Spielberg do finále. „Hlasuje se do 18. srpna, vyhlášení se v Praze koná 20. srpna. Věřím, že zabodujeme. Jsme zatím mezi nejlepšími třemi, ale věřím, že nám příznivci vína ještě nějaký hlas pošlou. Je to lehké, stačí si otevřít webové stránky ZDE. A tam nám dát hlas. A kromě toho, že nás podpoříte, tak můžete vyhrát ještě i nějaké zajímavé ceny," říká s úsměvem.

Martin Žůrek říká, že víno ve vinařství Spielberg nevyrábějí pro medaile, ale pro lidi. „Ale stejně chceme vyhrát., jsme přece ješitní, znáte to," směje se.

Segment vinařství Spielberg se objevuje především v gastronomii a ve vinotékách. Třeba naše Svatovařinecké rosé 2014 získalo tři prestižní medaile – stalo se vítězem své kategorie v soutěži Oenoforum 2015 ve Velehradě, získalo stříbrnou medaili na mistrovství světa růžových vín Mondial du Rosé v Cannes a zvítězilo také na soutěži mladých vín Vinum Juvenale. Za poslední léta jsme získali vína ze Spielbergu na mezinárodních soutěžích více než sto medailí, a to potěší," chlubí se sommelier.

Sommelier je původem z Ostravy, nyní žije v Praze. Paradoxní je, že jeho manželka je „východňárka", z Prešova, kde se rovněž víno příliš nepije. Ale v Praze se poznali u sklenky vína. „Občas s manželkou zajedeme k jejím rodičům na východní Slovensko. A jednou, asi před šesti lety, jsme přijeli a tchán, protože věděl, že jsem sommelier, povídá: „Hele, když koštuješ ta vína, okoštuj nám naše kořalky." A v hospodě přede mne místní postavili asi 25 jejich pálenek.

V předtuše problému, kdybych řekl svůj názor, zvolil jsem neutrální taktiku a všechny nakonec pochválil. Dost jsem se obával, že kdybych někoho pochválil a jiného ne, mohl bych se dostat do konfliktu. Tam na východě je všechno rychlejší. Ale musím říci, takhle na dálku, že naše kořalka je lepší než ta slovenská," tvrdí nyní odvážně."

Do vína a vinařství Spielberg dává Martin Žůrek mnoho energie a času. Když mluví o vínu, je jasné, že prostě víno má rád. „Snad by se dalo říci, že práci s vínem beru jako poslání. Jsem obchodník a zároveň sommelier. Ty činnosti mne hodně baví. Asi proto, že mne baví víno. Vždyť se říká, že v něm je pravda…"