Via Italia je cesta gurmánská a začala v březnu, kde se návštěvníci pizzerií „zastavili" v italském regionu Liguria a hlavním znakem nabízených pokrmů se staly bylinky. Dubnová zastávka v oblasti Lazia a v Římě se týkala Velikonoc. Před pár dny skončilo zastavení chřestové, týkalo se lokality Venetto. Měsíc červen je ve znamení dětí. Pro ty připravili speciální „Timargo menu", jehož součástí je i malá hračka pro děti.

Další pokračování bude v srpnu, kde se návštěvníci „podívají" do Sicílie na plody moře. V říjnu se pak italské putování zastaví v Piemonte a v nabídce budou jídla s houbami. „V letošním roce uzavírají v Coloseu cestu Toskánskem a jejich specialitami z divočáka (cinghiale). O gurmánském italském putování jsme si povídali s Klárou Šimicovou z marketingového oddělení.

Jak vlastně pojímáte celou cestu po gurmánské Itálii?

Snažíme se pro naše hosty „projet" celou Itálii a zastavit se v jednotlivých regionech, ze kterých nabízíme to nejtypičtější, specifické právě pro tu konkrétní oblast.

Cesta po Itálii, ta gurmánská, začala. Kde jste startovali?

Naši gastroturistiku jsme začali v březnu v oblasti Ligurie. Se začínajícími teplými a slunečnými jarními dny nám spojení Ligurie přišlo ideální. Čerstvé bylinky, špenát, bylinkové pesto. Jaro je symbolem začátku a Ligurie je začátkem naší cesty.

Jaký pokrm byl typický pro úvodní zastavení?

Velmi typické pro tuto oblast je pesto - připravili jsme tedy Strozapretti con pesto Genovese (s janovským pestem) a tuňáka v zelené bylinné omáčce.

Jaký byl ohlas a jak hodnotíte zájem návštěvníků?

Ohlasy jsou velmi kladné. Přicházíme s něčím novým, co doplňuje stálou nabídku. Forma cestování je pro naše hosty příjemnou změnou.

Kam jste pokračovali?

Po jarní Ligurii a velikonočním čase v Laziu - Římě pokračovala naše cesta do Veneta – Benátek, oblasti slavné nejen díky Grappě, ale také díky pěstování proslulého chřestu v Bassanu. A protože chřestová sezóna je v květnu, volba regionu pro tento měsíc byla jasná.

Jak jste jednotlivé lokality vybírali?

Hlavním kritériem byly speciality, které jednotlivé lokality nabízejí, ale nejen to. Vybírali jsme samozřejmě i s ohledem na sezónnost.

Kdo se podílel na výběru?

Především náš Cheff Cuisine René Vokurka a provozní ředitel Jan Šimice. Jako odborný poradce řekla své i naše kolegyně pro obchod s Itálií Andrea Cesaroli, která v Itálii studovala a žila (s Anderou připravujeme rozhovor - pozn. autora) . A také jsme se ptali našich dodavatelů z Itálie ze společností Vinicola Serena, Infibra, Sarrfrutta a toho největšího - MARR v Rimini.

Co hrálo při výběru roli?

Především jsme chtěli nabídnout něco jiného, než je na stálém jídelním lístku. Dále, jak už jsem zmiňovala, aby to odpovídalo i sezónní nabídce - březen - čerstvé bylinky, Velikonoce - jehněčí, květen - čerstvý chřest.

Kolik jídel v jednotlivých zastaveních jste nabízeli a nabídnete?

Vždy nabízíme čtyři jídla. Většinou se snažíme, aby tam byly masité pokrmy, ale i pasta nebo salát.

Tato jídla jsou a budou v jídelníčku nějak zvláštně označena?

Pro každé zastavení tiskneme tzv. vklady do jídelních lístků, kterých si všimnete podle zelených štítků. Součástí stránky jsou samozřejmě jednotlivé speciality včetně popisu a fotek a také mapka a základní informace o námi vybrané lokalitě.

Chápu dobře, že nabídka jídel v rámci Via Italia není tím, co vše nabízíte, ale že návštěvník si může vybrat i z vašeho klasického jídelního menu?

Ano, samozřejmě. Naši hosté nejsou v žádném případě Via Itálií limitováni. Naopak - je to prostě jen sezónní nabídka navíc, kterou si buď zvolí, či nikoli a mohou se tak například dozvědět, které místo v Itálii je nejproslulejší třeba pro pěstování chřestu.

Prozraďte, kde nakupujete hlavní suroviny? Jezdíte pro ně do Itálie?

Ano, z Itálie si dvakrát týdně dovážíme dnes už 85 procent položek. Hlavní dodavatelé jsou z oblasti Emilia Romagna. Začali jsme s vlastním dovozem před dvěma lety, samozřejmě s daleko menším množstvím produktů a postupně jsme dovoz rozšiřovali. Vyplácí se nám vařit ze stoprocentně kvalitních a čerstvých surovin.

Když pomineme Via Italia, která jídla patří v síti vašich pizzerií Coloseum k nejoblíbenějším?

Jednoznačně úplná klasika - pizza Margheritta a Spa-ghetti alio oilo, oblíbený je hodně i hovězí steak hanger, chobotnice a losos.

Jedním z vašich posledních kroků vstříc zákazníkovi je bezlepkový program. Co vše 
v této oblasti nabízíte? A co se chystáte nabídnout?

Rádi přicházíme s novými věcmi. Tak, jako jsme vloni dali na náš lístek některé pokrmy se spočítanými nutričními hodnotami - označené jako Diet Plan (mezi oblíbené patří losos se zeleninou a kuskusem, chystáme teď novinku pro ty, kteří jsou limitovaní bezlepkovou dietou a mají omezené možnosti zajít se najíst do dobré restaurace - vzhledem k nabídce. Chystáme tedy rozšíření nabídky bezlepkových těstovin a hlavně bezlepkovou pizzu. Nebavíme se jen o použitých surovinách, ale i složitém technologickém postupu, který je třeba dodržovat, aby bezlepkové pizzy odpovídaly požadavkům této diety.

Proč jste se tak rozhodli? Opravdu je poptávky po bezlepkových pokrmech tak veliká, že jste tato jídla zařadili na jídelníček?

Nechci tvrdit, že se denně poptává dvacet a více hostů na bezlepková jídla, ale obecně lidí s tímto druhem alergie přibývá a proč mají být kvůli tomu zbaveni požitku z gastronomie třeba u nás v Pizza Coloseum?

Pizzerie = pizza. Které jsou oblíbené?

Jak už jsem odpovídala i v otázce na nejoblíbenější pokrm - určitě Margherita. Ale máme i, vzhledem k tomu, že náš hlavní pizzař pochází z Itálie, i speciální druhy pizz, které v jiných restauracích nenajdete. Ať už je to například Rustica s plátky brambor nebo Prima Vera - s čerstvým zeleninovým salátem a jogurtovým dresinkem.

Jak často doplňujete sortiment pizz?

S každým novým jídelním lístkem - dvakrát za rok.

Recepty pro vás z Colosea

Risotto s chřestem pro dvě osoby

Suroviny: rýže na risotto 150 gr, bílý chřest 100 gr, zelený chřest 100 gr, máslo 50 gr, parmazán 20 gr, olej olivový, sůl, menší cibule, vývar z chřestu, víno bílé 1 dl.

Postup: Chřest očistíme (zbavíme se dřevnatého konce a od hlavičky oloupeme - z dřevnatých částí a slupek uvaříme vývar na podlévání). Chřest nakrájíme na cca 2 cm dlouhé špalíčky. Rýži důkladně propereme. Na oleji necháme zpěnit cibulku, přidáme rýži a restujeme do té doby, než zesklovatí. Zakápneme vínem a necháme vypařit veškerou tekutinu. Přidáme vývar z chřestu a chřest (postupně doléváme při vypaření tekutiny do té doby, než je rýže na skus). Necháme 2 minuty odpočinout, přidáme máslo a parmezán a podáváme. Dochutíme.

Risotto s chřestem.

Spaghetti al pesto Genovese

Suroviny: Na 4 porce - 500 gramů špaget, 100 gramů bazalky, 10 gramů piniových oříšků, 2 olivového oleje, stroužek česneku, sůl, pepř, 30 gramů strouhaného parmazánu.

Postup: Špagety vaříme ve vroucí osolené vodě zhruba 8 až 10 minut (dle druhu těstoviny), scedíme prolijeme olejem a necháme odpočinout. Lístky bazalky, na suché pánvi orestované oříšky, stroužek česnek a špetku soli si rozdrtíme v hmoždíři. Postupně přidáváme olivový olej do doby, než vznikne hustá jemná pasta. Přidáme parmazán a dochutíme solí a pepřem. V krajním případě je možno použít ruční mixer. Pesto promícháme s teplými špagetami.

Pečená jehněčí plec s fazolovou kaší a špenátem

Suroviny: 400 až 500 gramů jehněčí plece (může být i s kostí), očištěná od zbytečných tuků a blan, 3 stroužky česneku, snítka rozmarýnu, malé bílé fazole (mohou být nakládané v nálevu), 3 dcl olivového oleje, listový špenát, sůl, pepř, 50 g másla.

Postup: Očištěné maso osolíme a zprudka opečeme na pánvi. Potřeme rozdrceným česnekem. Do přiměřeného kastrolu dáme nasekanou cibuli, orestujeme na 1/3 oleje dozlatova, přidáme jehně, rozmarýn a trochu podlijeme vodou. Zaklopíme a v rozehřáté troubě na 110° C pečeme cca 4,5 hodiny. Špenát důkladně propereme a orestujeme na oleji zprudka. Osolíme při podávání. Bílé fazole slijeme z nálevu, přidáme olivový olej, sůl, pepř, prohřejeme na pánvi a teplé rozmixujeme do hladka. Přidáme máslo a dochutíme. Naporcované jehňátko podáváme s jemnou kaši a orestovaným špenátem.

Čtěte také: Šéfkuchař Vokurka: V pralese mi bylo hrozně. Myslel, že to je můj konec!