VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky projektu mohou školy dosáhnout na statisíce i miliony korun

Příbramsko - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR vloni vypsalo projekt s názvem Šablony do škol. Je nastaven na dobu 24 měsíců a z dotazníkového řízení vychází, na co by se školy měly zaměřit. Mohou se do něj přihlásit základní i mateřské školy.

26.1.2017
SDÍLEJ:

Školáci. Ilustrační foto.Foto: Archiv TD

„Projekt by jim měl finančně pomoci především v inklusi a ve vzdělávání pedagogů. Umožňuje například pořídit pro děti při přijetí do školek dvou dvouletých dětí chůvu nebo získat speciálního asistenta," uvedla Štěpánka Barešová, tajemnice Sdružení obcí Sedlčanska (dále Sdružení).

Potvrdila, že na prvním semináři, který byl k projektu svolán, zareagovalo pozitivně čtrnáct škol. A v současné době je jich zařazeno do první vlny projektu šest. Barešová upřesnila, že má na mysli 1. ZŠ Sedlčany, 2. ZŠ Propojení Sedlčany, ZŠ v Nechvalicích a školy v Chlumu, Vysokém Chlumci a Sedlci-Prčici.

Podepsaný právní akt

Některé z těch, pro které Sdružení žádost o dotace zpracovávalo, již mají podepsané smlouvy a začínají plány realizovat. „Pokud některé z nich ještě nemají podepsaný právní akt, tak musí činnost zahájit podle data, které v žádosti uvedly. Ředitelé byli upozorněni, že než jim přijde první záloha, tak budou muset použít vlastní prostředky," uvedla.

Připustila, že existují školy, které si nechaly podklady zpracovat jiným subjektem než Sdružením, které se ujalo v rámci činnosti centra služeb veškeré administrativy, včetně závěrečného vyhodnocení dotací pro školy.

Barešová připomněla, že například pro mateřské školy existuje dvacet různých „šablon" a je na nich, aby si je podle svých potřeb poskládaly. Do šablon tak promítají školy a školky potřeby ve vzdělávání, v nichž je „tlačí bota" a prostředky na které mohou podle výpočetního vzorce daného ministerstvem dosáhnout, nejsou zanedbatelné. Na jednoho žáka vychází kolem 2200 korun.

Chůva na čtrnáct měsíců

„Minimální žádost o dotaci musí být 200 tisíc korun," poznamenala Štěpánka Barešová. Na příkladu Nechvalic, kde školu navštěvuje 22 dětí, dokladovala, že jde o částku kolem půl milionu korun. Nechvalice konkrétně potřebovaly jednu chůvu na 14 měsíců.

„Finanční prostředky chtějí použít na odborně zaměřená setkání a na spolupráci s rodiči a dětmi v mateřské školce, na vzdělávání pedagogických pracovníků, na čtenářskou a matematickou gramotnost, na cizí jazyky a na výměnu zkušeností s ostatními školami, vzdělávání pedagogických pracovníků zaměřené na inklusi, vzájemnou spolupráci pedagogů základních škol, klub zábavné logiky a deskových her, k přípravě na vyučování žáků základních škol ohrožených školním neúspěchem. Poskládáním šablon došly k tomu, že nedočerpají jen několik stokorun," sdělila.

Podle podkladů, z nichž Sdružení vycházelo při vytvoření žádosti o dotaci, půjde v případě další ze škol 2. ZŠ Propojení o částku kolem 1,6 milionu korun.

Čtěte také: Dvouleté děti budou hlídat chůvy, ve školkách bude i víc učitelek

Marie Břeňová

Autor: Redakce

26.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení