VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chovatelství má u nás tradici a můžeme se pyšnit i šampiony

Region - Chování exotických ptáků má v Česku oficiální historii sahající jen do meziválečného období. První zájmový spolek, Klub pěstitelů exotického ptactva, vznikl sice až v roce 1930, ale i ten navazoval na bohatou tradici chovatelství, které bylo v Českých zemích velmi oblíbené už ve druhé polovině 19. století.

7.3.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Chovatelské kluby lze proto nyní najít prakticky kdekoliv.

Kolín

Například na Kolínsku je velice aktivním členem Petr Kureš. Chová andulky, korely, Alexandry, má i upovídaného kakadu bílého. Dohromady má 60 malých opeřenců. Má ale i pštrosy či bažanty a chová i lamy a další zvířata.

„Nejezdím na výstavy, nemám ptáky na zbohatnutí, nemnožím je hlava nehlava. Je to prostě můj koníček. Máme to v rodině," popsal chovatel z Kolínska.

Kutná Hora

To jeho, už jen někdejší chovatelský kolega, Josef Bohaboj z Kněže u Zruče nad Sázavou na Kutnohorsku, se mohl pyšnit asi nejstarší korelou v České republice. Korela Karel žila více než pětatřicet let.

„Chyběly jí přibližně dva měsíce, aby oslavila 36. narozeniny," řekl Josef Bohaboj, který ale v současnosti už žádné exotické ptactvo nechová. Přesto může jiným chovatelům radit, jak na korelí dlouhověkost. Koreláka Karla krmil prosem, tvrdými rohlíky, jablky, mrkví a pochutnával si i na zelených listech pampelišky. Ale odmítal slunečnicová semínka, což mohlo být významným faktorem k tomu, že se dožil požehnaného věku.

Naopak, věkem korel se ani náhodou nechlubí benešovský chovatel Jaroslav Nesvorný. Může však být pyšný na jinou věc. Před nedávnem se stal se svými svěřenci světovým šampionem.

Benešov

Tenhle titul si domů do Benešova přivezl ze španělské Almeríe v závěru ledna. Získal ho při už 65. světovém mistrovství ptactva C.O.M. Jeho svěřenci jsou papoušci druhu korela bělohlavá šedá.

Prosadit se v konkurenci chovatelů z celého světa bylo stejně obtížné jako v kterékoliv jiné lidské činnosti. Na šampionát totiž dorazilo se svými chovateli také neuvěřitelných 26 tisíc kusů ptáků.

„Při příjmu ptáků, který trvá dva dny, se kontrolují přihlášky a také veterinární osvědčení," připomněl Jaroslav Nesvorný s tím, že další dva až tři dny pak trvá porotcům samotné posuzování a hodnocení vystavených opeřenců. „Dva posuzovatelé hodnotí ptáky podle platných standardů. U korel to je typ, postoj, postavení křídel, chocholka, barva, velikost, nohy, prsty, drápky a také kondice. Z toho všeho pak vychází i bodové hodnocení a nakonec i umístnění.

Soutěž je náročná především pro pořadatele, i když je jasné, že i samotní ptáci musí být na tak dlouhou výstavu dobře připraveni. Na to jsou trénováni v bodovací kleci a tam také získávají nezbytně nutnou dobrou kondici.

„Tréninkem chovatel vybere samotné ptáky na výstavu. Ne každý jedinec může být vystavený, protože si nezvykne na bodovací klec, je plachý a mohl by se poranit," vysvětlil úskalí soutěží benešovský chovatel papoušků, který se šampionátu C.O.M. zúčastnil vůbec poprvé a to přes to, že ho v minulosti kamarádi přemlouvali, aby to zkusil. „Jenže jsem neměl odvahu," přiznal Jaroslav Nesvorný.

Ale po dobrých výsledcích na výstavách místních, okresních, klubových i mezinárodních v roce 2015 a 2016 přece jen odvahu našel a vyjel se svými chovanci na Apeninský poloostrov. A dopadlo to skvěle.

„Vystavil jsem pět korel a bylo z toho jedno páté místo a jedna zlatá medaile," popsal zasloužený úspěch, při němž jeho ptáci získali téměř maximální možné bodování.

A co bylo podle benešovského chovatele na cestě na vrchol nejdůležitější?

„Kromě dobré kondice, tedy přípravy na výstavu také to, že korely zvládly náročnou cestu. Pak nám samozřejmě nechybělo ani ono pověstné štěstíčko při posuzování," dodal šťastný Jaroslav Nesvorný, který ale skromně přiznal, že mu k úspěchu pomohli i zkušení chovatelé andulek Ladislav Groda a korel René Poštulka, mnohonásobní medailisté ze světových šampionátů.

Právě oni mají podle benešovského šampiony velký podíl na samotné reprezentaci Česka na mistrovství v Almeríi, kde z Česka vystavovali pouze tito tři muži a pro Česko vybojovali v hodnocení národů pěkné 12. místo.

Jaroslav Nesvorný
Žije v Benešově, a protože má rád přírodu, a kousek jí chtěl mít i doma, pořídil si už v ZŠ párek andulek a korel. Papoušky tak chová už více než 40 let. V současné době má doma 50 korel, ale ve voliéře má i aratingy, barnardy, neofémy a rýžovníky.

Světový šampion v chovu papoušků druhu korela bělohlavá šedá Jaroslav Nesvorný z Benešova (uprostřed) a jeho ptáci v domácí voliéře.Pro ty, kdo by chtěl s chovem papoušků začít, má pak mistr světa důležitou radu. Každý by si měl rozmyslet, zda chce papouška jako mazlíka, nebo se chce stát jen množitelem a myslet si, že rychle zbohatne či chce být chovatelem papoušků pro radost a zúčastňovat se výstav a setkávat s kamarády.

Důležité ale také je si nechat poradit od zkušeného chovatele. Jaroslav Nesvorný je kromě chovatele posuzovatel papoušků a
předseda Českého klubu chovatelů korel.

Autor: Redakce

7.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Plaňanech se o čarodějnicích předvedli malí hasiči.
44

Plaňanští čarodějnice ozvláštnili dětským hasičským útokem

Návštěvníci si užili jízdu parním vlakem.
48

Řepařská drážka zahájila sezónu

Kolínský půlmaraton KVOK vyhrál brněnský závodník

Kolín /FOTOGALERIE/ – 59. ročník kolínského půlmaratonu Kolín – Velký Osek – Kolín (KVOK) letos běželo 105 lidí. Mezi nimi byl nejrychlejší Martin Kučera za tým Univerzita Brno s časem 1:10:57. Nejrychlejší ženou byla Monika Nimberková, trať zdolala za 1:31:54.

V Kolíně se sešli zdraví s neslyšícími na celostátní přehlídce Otevřeno

Kolín – Již po dvaadvacáté se uskutečnila celostátní přehlídka pantomimy a pohybového divadla Otevřeno, která se již mnoho let odehrává v kolínském Městském divadle, na níž se pravidelně scházejí herci produkující pantomimu, tanec i divadlo,  a to jak zdraví, tak sluchově hendikepovaní.

Kolínský Majáles pokračoval koncertem v baru Pod Hodinami

Kolín – Čtyřdenní kolínský Majáles se po čtvrtečním a pátečním propršeném programu v Komenského parku a na Kmochově ostrově dostal v sobotní podvečer konečně pod střechu.

Výstavu v synagoze zahájil kromě jiných i izraelský velvyslanec

Kolín – Izraelský velvyslanec David Meron patřil ve čtvrtek v podvečer k nejvzácnějším hostům, kteří uvedli do života novou výstavu v prostorách kolínské synagogy a zároveň zahájili turistickou sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies