VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Květa Jeriová-Pecková: Vancouver je hrozně hezké město

Vancouver - Do Vancouveru přijela z České republiky spousta diváků a mezi nimi i mnoho zajímavých osobností. Třeba medailistka z olympiád v Lake Placid a v Sarajevu, bývalá běžkyně na lyžích Květa Jeriová-Pecková, která našemu Deníku poskytla rozhovor. Rozpovídala se o Vancouveru, začátcích své kariéry či úspěchu oblečení české olympijské výpravy.

20.2.2010
SDÍLEJ:

Květa Jeriová Pecková v olympijském domě při gratulaci Martině Sáblíkové po získání zlaté medaile v závodu na 3000 metrů.Foto: Jana Kolankiewiczová

Jak se Vám tady na olympiádě ve Vancouveru líbí a jaké disciplíny jste navštívila?
Vancouver je hrozně hezké město, které má moře, hory, spoustu parků. Připadá mi velice čisté a upravené, působí velice svěže. Navíc je vidět, jak tu místní sportují. Vancouver žije sportem a nejenom olympiádou. Stihla jsem shlédnout čtyři běžecké disciplíny, naštěstí i hokej a krasobruslení. Byla jsem také na zahájení. Vzhledem k velkým vzdálenostem mezi Vancouverm a Whistlerem se nedá během dne zvládnout víc než jedna akce ve Whistleru a jedna pozdní večerní ve Vancouveru ve městě. Takže myslím, že z toho množství jsem stihla maximum.

Účastníte se již několikáté olympiády. Dvě jste absolvovala jako aktivní sportovec, na dalších jste byla hostem. Dají se jednotlivé olympiády mezi sebou vůbec porovnat?
Určitě se dají porovnávat. Olympiáda se samozřejmě vyvíjí. Je z ní stále větší a větší podnik, protože prostě olympiáda má zvuk. Je největší akcí, nejen sportovní. Z pohledu prezentace jednotlivých zemí, je to velká událost. Když jsem byla poprvé na olympiádě před třiceti lety, tak jsem to vnímala úplně jinak. Zdálo se mi, že olympiáda zdaleka nebyla takový podnik. I kdyby byla, tak v době socialistického Československa se prezentovala nesrovnatelně méně. Současná situace se výrazně změnila. Řekla bych, že pokročila nejen k popularizaci sportu, ale někdy až možná k přehnané komercializaci, která by měla mít své hranice. I když toto olympijská charta poměrně výrazně chrání.

Komu z českých sportovců byste tady ve Vancouveru přála nejvíce úspěch?
Samozřejmě, že každému. Ale jak se říká „bližší košile nežli kabát,“ zůstanu u lyží. Některé ze současných závodníků znám i osobně. Lukáš Bauer sem odjížděl s velkými ambicemi. Je to závodník, který už dokázal, že umí. Je strašně důležité, aby se mu povedlo předvést to i na olympiádě. Že tu vybojoval bronzovou medaili, považuji za obrovský výkon. I když si možná někdo řekne: je „jenom“ bronzová. Lukáš získal medaili, protože předvedl mimořádný výkon. Uvědomme si, že pro medaili jede přibližně padesát lidí, z toho dvacet má reálnou šanci ji získat. Medaile jsou ale jen tři. Jeho výkon si zaslouží obrovské ocenění. Jsem strašně ráda, že jsem ho mohla vidět.

Na běžkách jste začala závodit až ve 14-ti letech. Myslíte, že dnes je možné začít tak pozdě a přeci se dostat na vrchol?
To je zjednodušeně řečeno. My jsme na běžkách jezdili od mala, ale nikdo nás to nijak neučil. Svůj první závod jsem vyhrála už v osmi letech. Byla jsem nejmenší a tak mě tenkrát celá vesnice podezřívala, že jsem podváděla, nikdo mi nevěřil. Přitom jsem měla výbornou fyzičku vypěstovanou prací v zemědělství. Jezdila jsem spoustu školních závodů, mnohé i vyhrávala. Do oddílu jsem vstoupila a začala trénovat ve čtrnácti letech a poměrně brzo se dostala do reprezentace. Chyběla mi ale technika. Tou se trenéři v reprezentaci už moc nezabývají a tak mi nějakou dobu trvalo, než jsem se chytla.

Když si dnes vyrazíte na běžky, sáhnete někdy i pro lyže na bruslení?
Lyžování je především klasika. Nicméně jsme sice samozřejmě dříve zvládali i bruslení, ač se v té disciplíně nezávodilo. Mám lyže na bruslení. Občas po nich sáhnu. Ale veliké nadšení z nich moc necítím. Preferuji klasiku.

V televizi se občas objevujete jako spolukomentátor a expert. Jak se cítíte v této roli?
Spolukomentovat jsem přestala. Už mám docela velký odstup od současného dění. Dnes jsou namístě lidé jako Katka Neumannová, která tuhle roli zvládá velice dobře. I když jsem ji zatím neslyšela, myslím, že je to přesně ta role, kterou by Katka měla zastávat. Nepovažuji se za příliš velkého experta. Pořád sice dokážu vnímat lyžování jako něco, co jsem si sama prožila. Kdokoliv kdo si na medaili sáhne, má právo říct si své.

Co říkáte na oblečení české výpravy? Jak se Vám líbí?
Když jsem se s oblečením setkala poprvé, musím říct, že jsem se držela trochu zpátky. Něco se mi líbilo, ale v tu chvíli jsem spíš přemýšlela, jestli je opravdu tak pěkné, jak všichni říkají. To, co se odehrává tady a to, jak oblečení funguje, jen potvrzuje, že měli pravdu. Firma si udělala obrovské jméno, které si vedení možná ještě ani neuvědomuje. Osobně jsem na šesté zimní olympiádě a nikdy se mi nestalo, že by nás denně zastavovali lidi na ulici a chtěli se s námi fotit, mít památku na výpravu s nejhezčím oblečením. Dobře se vidíme, jsme snadno identifikovatelní v davu. Nemá smysl diskutovat, zda tahle manžeta měla být tmavá nebo světlá. Oblečení je výrazné, mladistvé a je prostě vidět. Je opravdu fantasticky hezké.

Vzpomenete si na nejhloupější otázku od novinářů kterou jste kdy dostala?
Jak se Vám jelo?

Květa Jeriová-Pecková
Bývalá reprezentantka v běhu na lyžích
Členka výkonného výboru ČOV, pracuje ve vedení klubu Fair Play
Manžel Zdeněk Pecka je bývalý reprezentant ve veslování
Největší sportovní úspěchy: 1980 ZOH Lake Placid - 3. místo v běhu na 5km
1982 MS v Oslu – 3. místo v běhu na 10 km
1984 ZOH Sarajevo – 2.místo ve štafetě na 4 x 5 km, 3.místo na 5 km

(Jana Kolankiewiczova)

20.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dražba pro Josefa. Tak se jmenovala charitativní akce, která pomůže Domovu sv. Josefa v Žirči, jedinému zařízení v republice, které se stará o nemocné s roztroušenou sklerózou v pokročilém stádiu.
73

V Kolíně se dražilo na pomoc domovu v Žirči

z koncertu Depeche Mode v Edenu
10

/OBRAZEM/ Depešáci v Edenu

Novák: Chci na vysokou a najít si práci, která mě zabezpečí a bude bavit

Kolín /ROZHOVOR/ – Prožívá nejlepší roky svého života. Naplno si užívá studentského života, nedávno oslavil osmnáctiny a ve sportu patří k nejlepším. Jeho výkony na hřišti v dresu FK Kolín nezůstaly bez odezvy. Podle čtenářů Kolínského deníku se stal nejoblíbenějším fotbalistou okresu za loňský rok.

Květinová výzdoba Kolína se rozšířila

Kolín - Květinová výzdoba Kolína dosáhla v těchto dnech takříkajíc plné verze. Posledním doplněním jsou pyramidy a závěsné květináče. A je jich zase o něco více než vloni „Nakoupili jsme jak nové pyramidy, tak květináče. Pyramid je nyní po městě celkem 16, závěsných květináčů pak více než šest desítek," upřesnil místostarosta Michael Kašpar.

KRÁTCE: Místo vlaků autobusy, Osek je bez vody

Kolínsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu. Například tu, že o víkendu budou jezdit místo vlaků autobusy.

Kolín v sobotu uvidí nejlepší české kladiváře

Kolín - Už tuto sobotu proběhne na kolínském stadiónu 2. ročník Memoriálu Josefa Hájka v hodu kladivem, jehož pořadatelem je ASK Slavia Praha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies