VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podobský slavil páté místo ve světovém finále

Kolín - Před pár dny byla v píseckém kulturním středisku zakončena letošní motokárová sezona. Ta byla velmi úspěšná pro Lukáše Podobského z Přezletic u Prahy.

29.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jiří Kočandrle

Teprve desetiletý jezdec vybojoval v domácím šampionátu ve třídě Easy 60 čtvrté místo, ale hlavně zazářil na nejvýznamnějším závodě sezony v Itálii.

“Celá sezona byla perfektní. Vše vycházelo a nakonec vyvrcholilo skvělým umístěním v Itálii,“ září ještě teď tatínek malého řidiče Lukáš Podobský starší, kdysi také přední motokárový jezdec a dnes mechanik svého syna.

Závod Easykart International Grand finals je mezi motokáristy považován pro všechny jezdce na světě za absolutní vrchol sezony. Jeho devátý ročník hostilo městečko Castelletto di Branduzzo poblíž Milána.

Význam závodu dokazovaly i zcela zaplněné startovní listiny, které dávaly najevo, že letošní ročník bude velice kvalitně obsazen. A to co do počtu jezdců, tak i zúčastněných zemí.

Na startu se nakonec sešlo neuvěřitelných 334 jezdců z 26 zemí! Česká výprava do tohoto čísla přispěla počtem 26 jezdců a patřila mezi ty nejpočetnější. A rozhodně ostudu neudělala.

„Najít závodiště nebylo nijak lehké, protože cesta k němu nebyla nijak značená. Nakonec jsme trefili asi jen díky štěstí,“ popisuje strastiplný začátek italské cesty Podobský.

Tréninky

První den byly v plánu tři odpolední tréninky. „Chtěl jsem, aby se Luky rozjel a hlavně okouknul dráhu. Vypadalo to, že s dráhou nebude problém, proto jsem vysvětlil jen pár zatáček a večer mě ještě doplnil Petr Černý, který byl na hlavní tribuně a vše měl jak na dlani. Spolupráce s ním je skvělá a i proto si myslím, že se dostavil takový výsledek,“ pokračoval ve vyprávění Lukáš Podobský.

Malý Lukáš se do tréninku pustil s velkou chutí a maximálním nasazením a snažil se pokyny dodržet, jak nejlépe uměl. Ve všech trénincích jel velmi rychlé časy. Škoda jen, že se program jízd před měřeným tréninkem trochu protáhl a nastavení motokáry už neodpovídalo stávajícímu počasí. „Za tu půlhodinu se hodně ochladilo a změnil se tlak. Bohužel jsem už nestihl nastavit karburátor a dráha se taky ochladila, takže výsledek záležel na Lukášovi,“ popisoval nepříjemnosti před prvním důležitým okamžikem závodů Podobský.

Ve skupině B3 Lukáš vybojoval pěkné třetí místo, což znamenalo, že na rozhodující sobotní kvalifikační jízdy bude startovat ze třetí řady.

Kvalifikace

Sobotní ranní warm up byl spíš na rozhýbání. Bylo chladno a trochu mlha. Do první kvalifikační jízdy se jelo trochu s obavami, jak to vlastně dopadne. Do cíle první jízdy dojel Lukáš na dobrém 6. místě. S podobným umístěním by byli Podobští spokojení i ve druhé jízdě.

„Druhou kvalifikační jízdu jel s Vaškem Šafářem, který startoval z první řady. Při startu Lukáš prokázal své schopnosti. Protože nebylo kudy předjet italské jezdce Jonathana Cecotta a Nicolu Vitali, tak je do první zatáčky tlačil před sebou. Tím společně předjeli celou druhou řadu. Lukáš pak s těmito dvěma závodníky jel celou jízdu a byla to nejlepší jízda celého dne,“ komentoval jeden z největších zážitků z Itálie starší z Podobských.

A nijak nepřeháněl. V každém kole se něco dělo. Pokaždé byl někdo jiný na prvním i třetím místě, což maximálně prožíval i místní komentátor. Nakonec Lukáš dojel na skvělém 3. místě. Do večera se pak netrpělivě čekalo, do jaké skupiny o konečné umístění Lukáše Podobského tyto výsledky pošlou.

Rozhodnutí

Easy 60 patřila mezi vůbec nejpočetněji zastoupenou třídu ze všech závodů. Přihlásilo se do ní celkem 116 pilotů ze všech možných koutů světa. Jen namátkou byli k vidění závodníci z Velké Británie, Turecka, Venezuely, Guatemaly, Panamy, Brazílie, Kypru, Ruska, Polska, Rakouska a mnoha dalších zemí.

„Věřili jsme, že by to mohlo vyjít na Áčko a nakonec to vyšlo. Do velkého finále Lukáš vybojoval skvělé 13. místo,“ oddychl si Podobský starší. Do závodu o celkové prvenství se probojovalo ještě dalších pět Čechů.

Velké finále

Do neděle celou noc pršelo. Warm up se moc nepovedl, ale to nic neznamenalo. „Nastavili jsme podvozek stejně jako ve Vysokém Mýtě a šlo se na věc. Do finálové jízdy se motokáry tlačily až na startovní rovinu, odkud se vyjíždělo do zaváděcího kola. Po cestě na start jsme s tátou uvažovali o tom, že by se mohla první zatáčka jet po vnitřku, ale musím se chytit obrubníku. Po startu jsem udělal to, na čem jsme se domluvili, a vyšlo to,“ chválil si správnou taktiku desetiletý jezdec.

Do závodu Podobský odstartoval ze 13. místa, ale za první zatáčkou už byl devátý. V průběhu prvního kola se pak propracoval až na páté místo. Závod se jel na šestnáct kol. „Bylo to strašně dlouhé. Skupinu nejrychlejších jezdců si Lukáš nenechal odjet a po celou dobu jel s nimi. Vytvořili si podstatný náskok před ostatními jezdci, který si udrželi až do cíle,“ popsal dramatický závěr závodu šťastný a spokojený tatínek.

Lukáš Podobský dojel jako nejlepší z Čechů na senzačním pátém místě. Završil tak úspěšnou sezonu. V příštím roce by ji však chtěl ještě vylepšit a skončit co nejvýše v domácím mistrovství.

Co znamená motokárová třída Easy?

Závody tříd Easy znamenají, že jezdci proti sobě soupeří na totožných motokárách bez jakýchkoliv dalších úprav, výsledky tedy nejvíce záleží na umění samotných jezdců. Do Čech tuto třídu z Itálie přivedl Josef Kališ. Pořízení motokáry vyjde na zhruba 60 tisíc korun, ale s jezdcem může „růst“ od 6 do 13 let, stačí jen vždy posunout sedačku a ubrat závaží.

Autor: Jan Hájek

29.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třetím koncertem pokračoval  již třiapadesátý kolínský cyklus Kruhu přátel hudby.
21

S Bennewitzovým kvartetem si zahrál i dospělý malý Mozart

Útok před britským parlamentem
10

Češka žijící v Londýně: Lidé se spíše diví, že se to nestalo dřív

Středočeské památky jsou připraveny, někde je dražší vstupné

Střední Čechy - Středočeské památky jsou připraveny na letošní návštěvnickou sezonu, která začíná 1. dubna. Například na Karlštejně ale začala tradičně již na začátku února. Památky mají pro návštěvníky připraveno množství novinek, akcí a výstav. ČTK v anketě zjistila, že řada památek zdražila pro letošek vstupné.

Nájemníci, pozor s výměnu sporáků, věc je podezřelá

Kolín - Několik nájemníků městských bytů v Kolíně v těchto dnech oslovila firma, která provádí výměnu sporáků.

Festival Slunovrat objevil nové písničkáře

Dne 15. března 2017 se v pražském hudebním klubu Slušnej kanál konalo finále talentové soutěže písničkářů a hudebních skupin.

Doprava u Úval kolabuje, čeká se i tři čtvrtě hodiny

Úvalsko – Plánovaná rekonstrukce hlavního silničního tahu Kolín – Praha v úseku Úvaly – Rostoklaty odstartovala. Hned první dny prací bohužel potvrdily obavy z obřích kolon. Doprava kolabuje i v samotných Úvalech, o čekání na I/12 ani nemluvě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies