VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spousta "seriózních" důvodů proč omezit počet pondělků v měsíci

Existuje řada „společenských" témat, kterým se nevěnuje tolik pozornosti. Šéfredaktor Kolínského deníku Jakub Šťástka proto ve své Spoustě „seriózních" důvodů tentokrát medituje nad tím, proč by stálo za úvahu nějak omezit počet pondělků v měsíci.

8.11.2014
SDÍLEJ:

Existuje řada „společenských" témat, kterým se nevěnuje tolik pozornosti. Šéfredaktor Kolínského deníku Jakub Šťástka proto ve své Spoustě „seriózních" důvodů často nad takovými tématy medituje.Foto: Deník

SNAD toho zase tolik na chlapy neprásknu, když prozradím, že pondělky jsou pro jejich organismy nesmírně zatěžující záležitostí.

Je celkem jedno, jestli jste celý víkend orali pole, montovali motory do bojových vozidel, nebo připravovali regionální zpravodajství. Po jakékoliv takové nesmírně vyčerpávající činnosti přichází pondělek, na který není muž až tak psychicky připravený.

Nejsem sice lékař, ale domnívám se, že kdybychom omezili počet pondělků v měsíci, celkový zdravotní stav lidstva by se rozhodně zlepšil.

V tomhle ohledu to měli prehistoričtí chlapi o hodně jednodušší, protože nic jako pondělí neexistovalo. Sice byli v jednom kole, ale jim to nepřišlo, takže to vlastně bylo v pořádku. Některé věci v prehistorii prostě byly takové snadnější, tedy pokud vás nechtěl rozsápat gepard. To byste i pondělek v takovém případě vzali na milost.

Omezit počet pondělků v měsíci ale přináší docela zásadní problém, jak jsem zjistil, když jsem tenhle nápad představoval tak trochu odborné veřejnosti.

Škrnout tak dobře nejde. Co s pondělkem udělat?

Vyvstal totiž zásadní problém, co s tím pondělkem vlastně udělat. Škrtnout tak docela dobře nejde, protože by po něm nejen v kalendáři zbyla díra.

Museli bychom pondělí stanovit jako „tak nějak" pracovní den. Takový polopondělek, chcete-li. Buď ve formě nějaké přátelštější pracovní doby (dejme tomu od 11 do 13 hodin včetně přestávky na oběd), případně sice přijít, ale dělat, že člověk na téhle planetě vlastně vůbec není, což by ale nebyla asi ta nejlepší pracovní morálka.

Jsem si jist, že až na dílčí nedostatky, jejichž úspěšnému vyřešení by se měli věnovat raději vědci se silnými počítači, je můj nápad omezit počet pondělků v měsíci geniální, až nadčasový.

Teď vám přinesu spoustu „seriózních" důvodů, proč by se tenhle návrh měl dotáhnout do zdárného konce a inovovat gregoriánský kalendář, tedy s polopondělky.

Nejsem si jistý, jak a kdo to přepočítá, když najednou měsíc bude mít 29 a půl (případně 30 a půl) dne, ale nějak to určitě půjde. Možná by stálo za úvahu zbytek bývalého pondělku rozpočítat do dalších dnů a udělat tak delší noc. To není špatné!

Nicméně, tady jsou:

První důvod: únava. Co si budeme říkat, zotavit se z víkendu často vezme více energie, než kolik vám víkend může poskytnout. Zákon termodynamiky sice praví, že něco takového je zhola nemožné, ale tady aspoň vidíte, že zákon termodynamiky má také nějaké nedostatky.

Druhý důvod: konec blbé nálady. Nebudeme si nalhávat, že pondělí bývá zrovna dnem čiré radosti. Někdy prostě nemáte náladu čelit světu hned od rána, když můžete (hlavně v tomto podzimním období) světu nečelit z bezpečí své postele. Vyhřáté. S knihou v ruce. Sami.

Třetí důvod: celosvětová úspora kávy. Nevím, jak to mají ostatní lidé, ale pondělí coby startovací den vyžaduje velkou dávku kofeinu ve formě silných krátkých espres, která mohou být trochu toxická. Ale nejsem lékař, takže to berte s rezervou.

Čtvrtý důvod: zlepšení životního prostředí. Pokud všichni budeme den dělat, že tady nejsme, logicky nebudeme zapínat tolik přístrojů, které potřebují elektrickou energii, čímž by teoreticky mělo dojít k menšímu zatížení životního prostředí. To máte to samé jako s letním časem.

Pátý důvod: alternativní forma terapie. Co si budeme říkat, za opotřebované nervy v prvé řadě může to, že na vás někdo neustále mluví, nebo ještě hůř, něco po vás chce. Pokud si řekneme, že na den budeme na oko neexistovat, potom budeme mít spoustu času se z toho všeho oklepat.

Jak vidíte, omezit počet pondělků by mělo na lidskou rasu blahodárné účinky, a jsem si jist, že jakmile se nám to podaří prosadit, kontaktuje nás mimozemská rasa a díky tomuhle geniálnímu nápadu nás přijme do galaktického společenství.

A jestli tohle není důvod, proč se do něčeho pustit, pak nevím, který ano…

Výjimku by ale tvořily ty pondělky, kdy můžete vyrazit na oběd s někým příjemným. To by potom takových pondělků mohlo být klidně šest měsíčně!

Co vy a počet pondělků v měsíci? Podělte se o své historky na e-mail jakub.stastka@denik.cz, případně Facebook Kolínského deníku. Autorovi můžete napsat také na sociální síti Twitter @jstastka s hashtagem #spoustaaserioznichduvodu. S dalším dílem Spousty seriózních důvodů se setkáte příští týden v sobotním vydání Kolínského deníku.

Autor: Jakub Šťástka

8.11.2014
SDÍLEJ:
Dožínky v kouřimském skanzenu

Skanzen navštívilo už více než 19 tisíc lidí

Vysněné dětské postele

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Region - Je to dýně a chutná trochu jako cuketa. Řeč je o patizonu, oblíbené letní zelenině zvláštního tvaru, která právě dozrává.  Pojďme si tedy představit několik receptů na její zpracování v kuchyni vyzkoušeli jste už třeba patizonový nákyp?

Kateřina Šafránková se představí na Velké ceně Kolína

Kolín – Podzimní část atletické sezony zahájí na kolínském stadiónu už 81. ročník tradiční Velké ceny města Kolína. Po desítkách let se tento mítink letos přesunul kvůli kolizi s ligovými boji z nedělního termínu na středu 23. srpna od 15.30 hodin.

KRIMI MIX: Narkomani ze severu hledali útočiště v Kolíně

Kolín - Přečtěte si krimi zprávy z Kolína!

Tipy na kulturní akce. Kam vyrazíte?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních akcí na Kolínsku. Vyberete si i vy, kam se podíváte?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení