VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedské setkávání v Kolíně s podzimem nekončí

Kolín - Sousedské setkávání s názvem Otevřená ulice bylo v létě fenoménem. Organizační tým ale připravuje ještě další akce, třebaže nejprve to vypadalo, že další setkání se odehraje až příští rok. Proto jsme si s Filipem Šádkem, jedním z organizátorů, o chystaných novinkách popovídali.

27.10.2015
SDÍLEJ:

ORGANIZÁTOŘI Otevřené ulice: Tomáš Tesař, Hana Morová, Josef Čáslava, Filip Šádek (zleva). Foto: Archiv organizátorů

Blíží se další Otevřená vodárna. Co se pro návštěvníky chystá?

Předně musím říct, že se nám už docela stýskalo, letní blok Otevřených ulic byl pro nás natolik příjemně strávený čas, že jsme už cítili potřebu něco udělat. Taky jsme se tak nějak zamilovali do slova „otevřená/otevřený". A tak jsme chtěli opět otevřít něco, co ještě otevřené nebylo, ale určitě si to zaslouží. Proto 28. 10., tedy v den tak významném pro naši historii, pořádáme akci s názvem Otevíráme večerní Vodárnu.

Čeho chcete dosáhnout?

Cílem je nabídnout nový pohled na Kolín v době, kdy je osvětlen již pouze pomocí večerních lamp. A vzhledem k časovém posunu můžeme začít v čas tak typický pro naše Otevřené ulice, tedy v 16.30. No, a jelikož máme rádi hudbu, jídlo a pití, požádali jsme muzikanty a stánkaře z letních ulic, zda s námi k Vodárně dorazí, což se podařilo.

Co se všechno na místě bude dít?

Zahrají nám Kronos Combo a místo fotek, na které by už nebylo vidět, proběhne za patronace Petra Hejcmana, ředitele kolínského Kina 99, projekce dokumentu Kolín město mého srdce. Tady chci poděkovat Pavlovi Kárníkovi, který má Vodárnu na starost, že nám s otevřením vyšel vstříc.

Program Otevřené ulice obvykle sázel na otevřenost Brandlovy ulice. Jak vyřešíte stísněnější prostory vodárny k pořádání akce?

Ono je to přesně naopak. Pro nás je Vodárna prostor bez hranic. Naše akce využívají převážně venkovní prostory a ty jsou kolem Vodárny více než bohaté. Což se o Brandlově ulici úplně říct nedá, v jednu středu tam bylo již trochu těsno. Proto bych případně návštěvníky požádal nepodceňte studené večery, teplá bunda, kulich a pořádné boty se budou určitě hodit. Na místě bude stan, který bude mít i vyhřívání, ale jeho kapacita je kolem 50 lidí, tedy je možné, že se nám tam všichni nevejdou. Ale dalším zahřívadlem bude jistě pohyb při „kronosácké" hudbě a horké nápoje.

Po derniéře Ulice v létě jste dlouho uvažovali, zda program bude pokračovat na podzim a v zimě. Co vás přesvědčilo?

My jsme spíše zvažovali, nakolik jsme organizačně silní. V našem složení, kdy každý z nás má zaměstnání, je čas tou nejdražší veličinou. Veškeré akce jsme pořádali za téměř nulové náklady, což znamená, že si musíte většinu věcí udělat sami. Každopádně to, že budou další akce i po skončení letního bloku, o tom jsme byli přesvědčení již od poloviny srpna. Výsledkem je, že letos chceme udělat dvě akce večerní Vodárnu a Otevřenou adventní ulici. Plány pro rok 2016 představíme až v novém roce.

Chystáte adventní Otevřenou ulici. Bude se nějak lišit od zavedeného formátu? Na co se mohou lidé těšit?

Na tuhle akci se strašně těšíme. Věříme, že ta neuvěřitelně příjemná nálada, která byla v Brandlově v létě, se objeví i v zimě. A my jsme připraveni pro to udělat maximum. Program ale zveřejníme až po večerní Vodárně, ať má každá akce dostatek prostoru. Co naopak zveřejním velmi rád je termín, který bude pro naše akce trochu netypický, ovšem symboliku má v předvánočním čase daleko silnější. 13. 12. 2015 třetí adventní neděle, která je tradičně pojímána jako radostná. A taková by měla přesně být, společně s pojmy jako je setkání, úcta a pokora. A to především k sobě navzájem.

Se spolkem Můj Kolín připravujete kalendář, jehož výtěžek poputuje na podporu respitní péče Volno. Jak tenhle nápad vznikl?

V letošním roce jsem se zúčastnil květnového koncertu v Synagoze, které pořádalo o.s. Volno, a kde jsem se seznámil s úžasnou Ludmilou Chwistkovou, která dělá z mého pohledu neuvěřitelně náročnou službu společně se svým týmem pomáhá rodinám v nelehkém boji s autismem. Vedle pomoci, kterou nabídla naše firma, jsem hledal i další možnosti, jak být nápomocen. A před dvěma měsíci jsme se s Hankou Morovou, fotografkou a kolegyní z Otevřené ulice, rozhodli, že připravíme kalendář, který by měl být o Kolíně, měl by se nám líbit a navíc by pomohl dobré věci. Oslovili jsme kluky ze skupiny Můj Kolín a začali na tom společně dělat. Dnes mohu říct, že ačkoliv je kalendář pro rok 2016 s názvem Kolín město mého srdce teprve v tisku, je jeho náklad 500 kusů téměř celý rozebrán, zbývá poslední padesátka.

Nabídli jsme jej Kolíňákům za symbolickou stokorunu, kdy fotografie od kolínských fotografů (profesionálů i amatérů) jsme získali bez nároku na honorář a s tiskem nám pomohlo město Kolín. Jsme připraveni, že pokud by zájem o kalendář trval, udělat i dotisk. On se totiž opravdu moc povedl a skvělé je, že pokud jej budete chtít někomu darovat, tak vlastně dáváte dvakrát celá stokoruna půjde pro o.s. Volno.

Pokud by měl kdokoliv zájem o tento kalendář, napište nám na e-mailovou adresu parta@otevrenaulice.cz, můžeme vám zaslat i ukázku, ať nekupujete zajíce v pytli.

Autor: Jakub Šťástka

27.10.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkurové závody na kolínské jízdárně

Kolín hostí jezdecké skokové závody

Ilustrační foto.

Tipy na víkend: kam se vydáte?

Voda na koupání je zatím v pořádku

Kolínsko – Horké letní dny vybízejí k tomu, aby je lidé trávili pokud možno u vody. Ti, kteří dávají přednost přírodnímu koupání by však měli dávat pozor na kvalitu a jakost vody. V současných dnech je takřka všude voda ještě v pořádku, tedy vhodná ke koupání.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Metalex, společnost později známá jako MTX, si za více než čtyřicet let vydobyl zvláštní místo v historii českého motorsportu a automobilového průmyslu. Za socialismu v tomto podniku vznikla řada podivuhodných aut, krátce po revoluci se firma zase proslavila přestavbou škodovek na kabriolety.  Dokonce postavila i supersport.

U chrámu svatého Bartoloměje budou restaurovat i kosti

Kolín – Rok a půl chystaný projekt na rozsáhlé úpravy celého areálu chrámu sv. Bartoloměje startuje. „Konečně se nám podařilo domluvit s ministerstvem pro místní rozvoj na zadávacích podmínkách soutěže na výběr zhotovitele," potvrdil místostarosta Michael Kašpar. Výběrové řízení město vyhlašuje právě nyní.

OBRAZEM: Déšť přišel až na úplný závěr Otevřené ulice

Kolín – Po úvodní Otevřené ulici v rámci Kmochova Kolína na po skladateli pojmenovaném ostrově se s příchodem letních dní poslední červnovou středu rozjely Otevřené ulice naplno. Tentokrát organizátoři své fanoušky pod názvem Náplavková pozvali na nábřeží Labe pod Masarykův most.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies