VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Součástí nové expozice o Bitvě u Kolína je interaktivní model posledního

Kolín /FOTOGALERIE/ – Při příležitosti oslav 260. výročí bitvy u Kolína otevřelo Regionální muzeum v Kolíně ve zrekonstruovaném Veigertovském domě novou expozici. Jak jinak než o bitvě u Kolína.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Slavnostní otevření nové expozice ve Veigertovském domě o bitvě u KolínaFoto: Deník / Hejduk Zdeněk

Expozice s názvem Bitva u Kolína: osobnosti, dělostřelecká reforma a Vojenský řád Marie Terezie poprvé představuje řadu klíčových osobností bitvy na originálních portrétech. Seznamuje návštěvníky s reformou císařko-královského dělostřelectva polního maršála Josefa Václava z Liechtensteinu, které sehrálo klíčovou roli v bitvě u Kolína, a představuje významné dělostřelce, první zbrojovky a dělostřelecké školy a cvičiště, které se nacházely v zemi dělostřelců, tedy v Čechách a na Moravě. Originály vojenského řádu Marie Terezie zase připomenou jeho vznik jako poděkování za vítězství maršála Dauna v bitvě u Kolína.

Rytířský kříž Vojenského řádu Marie Terezie ze sbírek Národního muzea byl udělen Emanuelu Alexanderu von Franquet, též Francquet (1730–1788), jenž se vyznamenal v bitvě u Kolína. Udělen mu byl při 3. řádové promoci 4. prosince 1758 a je nejstarším dochovaným v České republice.

Zajímavá je i kopie obrazu první řádové promoce z roku 1758, jehož originál se nachází na zámku Schönbrunn. „Návštěvníky bychom chtěli upozornit např. na zajímavý soubor vyobrazení z rukopisu Franze Rubliho „Artillerie“, které nám poskytl Österreichische Staatsarchiv-Kriegsarchiv,“ připomněl ředitel muzea Vladimír Rišlink.

Výstavu doplňuje soubor různých palných a chladných zbraní z období sedmileté války ze sbírek Vojenského historického ústavu a Západočeského muzea v Plzni.

Nová expozice Bitva u Kolína na padesáti metrech čtverečních, což je přibližně šestina celkové výstavní plochy muzea, jsou prezentovány jednak předměty ze staré expozice, ale také exponáty zcela nové. „Jistého znovuzrození se dočkala lafeta děla ze staré expozice, která byla využita ke zhotovení nové repliky děla. Návštěvníci uvidí také rozměrný obraz Ludvíka Vacátka zachycující jezdecký útok holobrádků nebo obraz Karla Tůmy na obdobné téma,“ připomíná Vladimír Rišlink. Novinkou je interaktivní model bitvy, jenž zachycuje poslední rozsáhlý útok pruské pěchoty v podvečer 18. června 1757 a jeho odražení mohutným protiútokem císařsko-královské jízdy a jejích saských spojenců.

Autor: Jana Martinková

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radimský kostel Nejsvětějšího Vykupitele je opět požehnaný.
100

OBRAZEM: Po více jak sto letech žehnali kostelu

Již po dvaatřicáté se v Červených Pečkách odehrála poslední červnovou sobotu původně soutěžní, dnes už jen poslechová přehlídka nazvaná Červenopečecká pecka.
96

Na Červenopečecké pecce zněli s úspěchem Ozzy Osbourne i Pink Floyd

OBRAZEM: Žáci se proměnili v námořníky

Kolín - Na konci školního roku se školní družina ze ZŠ Kolín V., Mnichovická 62 rozloučila se školním rokem 2016 – 2017 Námořnickým odpolednem.

OBRAZEM: Královské stříbření Kutné Hory

Kutná Hora - Velkým průvodem začalo v sobotu ráno Královské stříbření Kutné Hory.

OBRAZEM: Letní kino zavítalo do Radimi

Radim - Stalo se již tradicí, že pojízdné letní kino zajíždí dvakrát za léto na radimské hřiště, kde promítá české komedie. Je takřka pravidlem, že první promítání je v období, kdy se v obci slaví pouť.

Deviant z Kolína se chytil do policejní pasti

Kolín – Více než dva týdny se po městě šířily zvěsti o neznámém mladém muži, který na různých místech Kolína útočí na ženy. Útoky potvrdila také státní policie. „První útok jsme zaznamenali 6. června," řekla mluvčí policie Petra Potočná s tím, že první útok byl ze všech nejlehčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies