VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skloubit mateřství s tvorbou je náročné. Ale někdy to je obrovský energetický

Oleška -  Přijdete li do knihovny, ocitnete se v prostoru jemné křehkosti a citlivého, něžného pohlazení dětské duše.

15.5.2013
SDÍLEJ:

Akvarely jsou k vidění až do konce červnaFoto: Deník/ Lucie Mašínová

Přistoupíte - li blíže, možná vás, stejně jako mě, upoutá otázka. Inspiruje se autorka světem dětí, jejich spontánní hrou, jejich naivitou, odvahou a nesmělostí zároveň? Inspiruje se svým mateřstvím? Odkud se bere ta křehkost, která je místy až snová, místy bolestná, jinde humorná až směšná, dojemně citlivá?

„Původně jsem vystudovala průmyslovou školu v Bechyni, obor chemie," začala trochu netradičně o své výstavě kreseb Kateřina Groholová. Chtěla tím však vysvětlit, že pracovala jako farmaceutický laborant a kreslení je pouze jejím koníčkem. Jedná se o dámu, která se do našich končin přistěhovala společně s manželem před pěti lety a je zakládající členkou sdružení Za Olešku krásnější.

Jak se však dostala ke kreslení? „Zkoušela jsem různé techniky a různé materiály a před třemi lety jsem dostala od manžela základní paletu akvarelových barev," vzpomínala nadšeně. Jasné tedy je, že více jak desítka drobných akvarelů s převážně dětskou tématikou, které jsou doplněné několika artefakty, vznikly za poslední tři roky.

„Jsem matka dvou dětí," prozradila Kateřina a vysvětlila tak, proč zrovna dětská tématika.

Podle jejích slov je to s nimi někdy opravdu náročné, ale naopak někdy ji dávají obrovský energetický přínos.

„Malování je pro mě únik od denních starostí a obrázky vznikají hlavně pro moje děti," dodala.

Autorka má prý vždy období, kdy ji zaujme nějaké zvíře či hrdina knihy, kterou zrovna čte společně se synem. „Od toho se odvíjí moje představy," prozradila. Přesto prý v jejích dětských kresbách naleznete také prvky dospělé fantazie.

První z obrázků, které jsem viděla, byl výběr, kdy Kateřina Groholová obdivovala veškeré ptactvo. „Šla jsem do přírody, tam jsem poslouchala zvuky a z toho vznikl tenhle cyklus sovy a sovice," popsala vznik obrázků, které mi zrovna ukazovala.

Zanedlouho mne upozornila na ptačí budku z plsti. Prý je ručně šitá a větvička, která je u ní přidělaná je z jediného stromu, který autorce roste na zahradě.

Poté mi představila víly, které Kateřina tvořila pro svoji dceru Anežku. Ta stála opodál a se zájmem poslouchala se mnou. „To jsem akvarel teprve objevovala," upřesnila Kateřina. Postupovaly jsme dále místností, takže jsem se dozvěděla, že Kateřina Groholová má ráda styl art deco, ve kterém kreslí například dámy.

Samotnou mne nejvíce zaujalo několik lišek. Ať už šlo o lišku s jitrnicí, lišku babičku, vařící lišku, art deco lišku na lenošce nebo lišku v posteli. Právě v tu chvíli mě napadlo, že jsou to kresby, jak vystřižené z knihy.

Kateřina Groholová mě však vedla dál, abych se dozvěděla, že má velice ráda Agátu Christie, ale nechybí jí ani momentální nápady.

„Tohle je obrázek zvěstování, proto je oddělený," přešly jsme k dalšímu dílu. Jde o osobní obrázek, na kterém je podle Kateřiny zachycená Panna Marie, ale také mateřství autorky. Další z obrázků jsou více barevné, autorka popisovala, že cítila, že se již nebojí barev a nedodržování kontur. Zkrátka se odvázala.

O kousek dál mi představila obrázek sen a něžnost. „Tyto obrázky vznikly, když jsem ztratila někoho hodně blízkého. Jsou pro mě i komunikací s dotyčným člověkem," popsala smutný vznik díla.

V rohu místností mě zaujalo zátiší v námořnickém stylu. Ihned jsem se dozvěděla, že patřilo synovi autorky. „Lodička vznikla při skládání dřeva, pak přibyl mráček z kanafasu a nakonec jsem nakreslila syna jako námořníka, takového malého lumpíka," podala vyčerpávající vysvětlení, jak zátiší vzniklo.

Kateřina nakonec upozornila, že jde o její první výstavu a jejím snem je vystavovat i na jiných místech, například v Kostelci nad Černými lesy. Jako další sen má autorka ilustrovat knihy, takže moje myšlenka nebyl špatně cílená, když mě tato možnost napadla při pohledu na nádherné lištičky.

Společně s výstavou vzniká ještě další. Děti, které navštívily vernisáž, ale i samotnou výstavu, totiž nakreslily obrázky, tak jak to vidí ony. Vystavené motivy rozvinuly do vlastních, tentokrát skutečně dětských, představ.

Nápad vznikl v rámci výtvarného kroužku vedeného Jiřím Filípkem. Výstava Kateřiny Groholové je veřejnosti přístupná do konce června a zmíněné pásmo kreseb dětí z místní mateřinky a základní školy by mělo ihned navazovat.

Autor: Lucie Mašínová

15.5.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace budoucí podoby tréninkové a sportovní haly v Borkách
3

Kolín dolaďuje poslední detaily sportovní haly

Ilustrační foto.

KRIMI MIX: Házel odpadky ze třetího patra

Vytíženou cyklostezku možná osvětlí solární lampy

Hradišťko I – Obec Veltruby letos uspěla s žádostí v grantovém programu TPCA pro Kolínsko s projektem na osvětlení cyklostezky od bývalé firmy Písek – Beton do Hradišťka. „V hlasování veřejnosti jsme skončili na krásném třetím místě. Chtěli bychom touto cestou poděkovat všem, kteří nám dali hlas. I díky tomuto hlasování jsme získali dotaci ve výši 700 tisíc korun,“ říká starosta Ivan Kašpar.

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Střední Čechy – Jaký symbol by bylo ideální použít pro turistickou nabídku Středočeského kraje? Nemusí to být zrovna silueta Karlštejna, což by asi leckoho napadlo v prvním plánu. Možností se může nabízet víc. Což třeba jedinečná podoba chrámu svaté Barbory? Nebo snad stylizovaný skanzen? A pokud bychom chtěli být aktuální a připomenout si chystané akce k stému výročí ukončení první světové války a vzniku samostatného Československa, nabízelo by se i Konopiště – vždyť smrtí tamějšího pána v Sarajevu hrůzy Velké války vlastně začaly…

FOTO: Mládežnický fotbal ve výsledcích

Kolín – Fotbalové mládežnické týmy z Kolínska mají za sebou další kolo v okresních soutěžích. A jak se jim vedlo?

Debata o budoucnosti nemocnic měla spíš podobu hádky o minulých krocích

Střední Čechy – Se ziskem v řádu milionů korun – od jednoho do devíti – hospodařily uplynulém roce krajské nemocnice v Benešově, Příbrami a Kolíně. V úterý to na jednání středočeských zastupitelů uvedl náměstek hejtmanky Martin Kupka (ODS), jehož kompetencí je oblast zdravotnictví. Dvě nemocnice se naopak propadly do hluboké ztráty: ta se v případě mladoboleslavské nemocnice vyšplhala na 71,4 milionu korun – a v případě nemocnice v Kladně dokonce 171,4 milionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení