VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakouský generál přiletí vrtulníkem na kolínské letiště

Kolín – Oslavy 260. výročí jedné z nejdůležitějších bitev na území České republiky začaly otevřením nové expozice o této události v regionálním muzeu. Vernisáží odstartovala celá série vzpomínkových akcí pod názvem Válka v krajkách – bitva u Kolína 1757.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Slavnostní otevření nové expozice ve Veigertovském domě o bitvě u KolínaFoto: Deník / Hejduk Zdeněk

Pátek je věnován mezinárodní konferenci za účasti předních tuzemských i zahraničních historiků v kolínském zámku. Večer bude následovat ukázka nočního střetu v obcích Nová Ves I. a Radovesnice I. V sobotu dopoledne proběhne slavnostní zahájení celé akce na Karlově náměstí v Kolíně za přítomnosti pozvaných čestných hostů, zazní projevy a uskuteční se dekorování a defilé tří stovek příslušníků dobového vojska.

Přesně v 10 hodin slavnostní akt zahájí přelet stíhacích letounů JAS39 Grippen nad centrem města. Slavnostního nástupu a pochodu se zúčastní i jednotka čestné stráže Rakouské spolkové armády z 1. vídeňského pluku Hoch- und Deutschmeister s bojovou zástavou, jehož předchůdci v roce 1757 s velkými ztrátami bojovali v bitvě u Kolína. Mezi čestnými hosty bude náčelník generálního štábu Rakouské spolkové armády generál Othmar Commenda, který přiletí na kolínské letiště vrtulníkem Sikorsky UH-60 Blackhawk. Od 11 hodin bude mimořádně umožněna jeho prohlídka.

Generální štáb Armády České republiky bude zastupovat generálmajor Jaroslav Zůna. „Dalšími hosty budou velvyslanci a vojenští přidělenci Lichtenštejnska, Maďarska a Německa, zástupci vojenských škol z České republiky, Maďarska a Rakouska, čeští a zahraniční vojenští historici. Vojenské pochody a státní hymny zahraje Ústřední hudba Armády České republiky,“ připomněla mluvčí kolínské radnice Iva Blümelová.

O sobotním odpoledni následuje v 14:15 hodin pietní akt a položení věnců u památníku v obci Křečhoř, kdy mši svatou Requiem za padlé v kostele svatého Václava v 15 hodin bude celebrovat J. E. Dominik kardinál Duka arcibiskup pražský. Během doprovodného programu bude k vidění umění sokolnické nebo ukázka umu jezdců. Odpolední program vyvrcholí bitevní ukázkou s názvem „Křečhoř 1757“. Po ní je možno se těšit na denní ohňostrojnou show.

V nedělním dopoledni si připomeneme padlé a zemřelé vojáky pietním aktem a položením věnců u hrobů v obci Lošany. Vstupné je do všech prostor bitevních ukázek i pietních aktů včetně dobového tržiště zcela zdarma.

K dopravě z Kolína do obce Křečhoř a zpět bude možno zdarma využít kyvadlovou autobusovou dopravu (13 – 14 hodin Kolín vlak. nádraží – Křečhoř, 19 – 20 hodin Křečhoř – Kolín vlak. nádraží). Nezpoplatněná parkovací plocha pro odstavení vozidel bude umístěna v těsné blízkosti obce Křečhoř.  "Jediné, co nás mrzí, je fakt, že památník bitvy u Kolína zůstává stále neopraven," říká Vít Rakušan, starosta Kolína, který se snaží sousední Křečhoři, na jejímž katastru pomník leží, pomoci sehnat peníze na rekonstrukci.

Autor: Jana Martinková

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na konec školního roku se mohou jedničkáři těšit!

Rybízový raw dort.

Maminky na mateřské předvedou své umění

Český Brod bude mít první podzemní kontejnery

Český Brod – Město Český Brod se má sice bohatou husitskou tradici, ale jistý druh vozových hradeb se místním zrovna moc nelíbí. Jsou to hradby kontejnerů na tříděný odpad.

Pozvánky na Kolínsko: kam se vydáte?

Kolínsko - Přinášíme vám pozvánka na zajímavé události na Kolínsku.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Vyžlovští vybírají lavice, do kterých usednou žáci

Vyžlovka - Škola na Vyžlovce by měla otevřít v září své dveře žákům. Stihne se však dokončit rozsáhlá rekonstrukce? Starosta obce Jan Pelikán je optimistický. Podle jeho slov jde vše podle plánu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies