VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přátelé Kmocha bilancovali rok na schůzi

Kolín – Připravené židle tentokrát už v jednu hodinu po poledni zaplnili nejen majitelé klubových průkazek, ale i mnoho hostů a čestných členů, kalendář na příští rok s fotografiemi z činnosti klubu tak coby pozornost dostali místostarosta města Tomáš Růžička, jeden z organizátorů festivalu Kmochův Kolín Oldřich Novotný, dirigenti a kapelníci dechových orchestrů Miloslav Bulín, Josef Vanc, Josef Maršík, Emil Kubišta s manželkou Alenou, František Marek, Ivan Fišer, Jiří Fišer či zpěvák Jiří Škvára, organizační vedoucí Jitka Křičková, až ze Švýcarska přijel sokol a fanda dechovky Jiří Holub.

9.2.2016
SDÍLEJ:

Přátelé Kmocha měli výroční schůziFoto: Zdeněk Hejduk

Vyzdvihla význam Kmocha
Především význam Františka Kmocha vyzdvihla ve své úvodní řeči předsedkyně klubu Ludmila Bílá. „Činností klubu pokračujeme dle svým možností v tradici národní dechové hudby, k jejímž základům podstatnou měrou svými skladbami a praktickým provozováním přispěl František Kmoch. Byl jedním z tisíců a možná i desetitisíců těch, kdo denně brali do rukou své housličky a přinášeli českou národní píseň do hospod, na náměstí i kostelů. Vydělávali si sice na chleba, ale také uspokojovali zároveň vrozenou potřebu muzicírovat a zpívat. Ne každý z nich si ovšem uvědomoval dobově mnohem širší význam svého konání," řekla mimo jiné Bílá s tím, že právě Kmoch byl tím, komu tyto významy neunikaly.

„Co se klubu velmi povedlo, byla výstava činnosti za pětadvacet let. Uskutečnila se za laskavého přispění Kulturní komise městského úřadu. Hojně byla navštívena v době Kmochova Kolína, ovšem dojednali jsme s vedením Městského společenského domu v Kolíně, kde se uskutečnila, její otevření i při akcích jiných pořadatelů a také ji chodili otevírat, když někdo z veřejnosti projevil zájem. Výstava trvala více než měsíc a byla veskrze úspěšná," vypíchla předsedkyně úspěšnou akci mimo tradiční nedělní taneční zábavy.

Obdrželi ročenky za minulý rok
Všichni účastníci schůze obdrželi Ročenku 2015 shrnující uplynulý rok. „Ne každé město se může pochlubit podobně fungujícím klubem, rád bych vám také oznámil, že Zastupitelstvo města Kolína schválilo nákup Kmochova domu, budeme ale muset sehnat další finanční prostředky na jeho celkovou rekonstrukci. Věděli jsme, že je hodně zanedbaný, ale s tím jsme do této transakce šli," sklidil velký potlesk v následné diskuzi místostarosta Tomáš Růžička, který také účastníky pozval na letošní již padesátý třetí ročník festivalu Kmochův Kolín.

Oldřich Novotný zase členy klubu ubezpečil, že jejich průkazka jim opět zajistí vstupné na celý festival za pouhou stokorunu a zábava s hradeckou dechovkou se uskuteční ve společenském domě.

Michal Matyáš tradičně vzpomněl ty, kteří v uplynulém roce odešli navždy, Ladislav Špitálský zase do mikrofonu řekl nahlas některé názory ohledně zvýšení vstupného na tancovačky, které jiní říkají jen šeptem po straně a vysloužil si nejen detailní číselný rozbor ekonomky Dany Kašparové, ale i většinové odsouzení.

Klub má přes dvě stě členů
Klub má v současné době dvě stě patnáct členů a nebýt dotace městského úřadu ve výši přes šedesát čtyři tisíce korun, byl by ve finančním mínusu.

Mažoretky jsou také členy
Po patnácté hodině pak už dorazili nečlenové klubu a mažoretky Srdíčko, které jsou také kolektivními členy, zahájily taneční zábavu, tentokrát s Malým dechovým orchestrem Městské hudby Františka Kmocha a jejich zpěváky Vendulou Chmelíkovou a Oldřichem Košťálem, kteří si s chutí společně s přítomnými zazpívali text Josefa Švába Malostranského nazvaný Píseň o Kmochově kapele Sokola kolínského na melodii skladby Muziky, muziky.
Nabídku k zazpívání několika písniček přijal i host a profesionální zpěvák Jiří Škvára, který si zapěl společně s tajemnicí klubu Hanou Zrůstovou.

Autor: Zdeněk Hejduk

9.2.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Děti v jeslích - ilustrační foto

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Kateřina Šafránková se představí na Velké ceně Kolína

Kolín – Podzimní část atletické sezony zahájí na kolínském stadiónu už 81. ročník tradiční Velké ceny města Kolína. Po desítkách let se tento mítink letos přesunul kvůli kolizi s ligovými boji z nedělního termínu na středu 23. srpna od 15.30 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení