VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do posázavského projektu se zapojily tři kraje a nespočet okresů celého povodí

POSÁZAVÍ - Na pondělní desátou hodinu se chystá už druhé setkání volených zástupců měst a obcí Posázaví, jež se chtějí zapojit do projektu Čistá, zdravá a romantická Sázava. Poprvé se část starostů setkala v létě v Kácově, další schůzka se plánuje do Světlé nad Sázavou.

22.10.2007
SDÍLEJ:

Sázavský klášterFoto: Jan Jarolímek

Zatím není rozhodnuto, jakou právní formou se obce společně zastřeší. Hovoří se o obecně prospěšné společnosti či dobrovolném svazku obcí. Jedná se o nadregionální projekt tří krajů a nepočítaně okresů. Hovořit by se mělo zejména o možnostech získání peněz na řadu aktivit, které obce společně plánují ve snaze zatraktivnit Posázaví, znovu jej navrátit na výsluní, na jakém bylo po roce 1905, kdy se díky železnici stalo turistickou Mekkou. To však obnáší širokou škálu často finančně velmi náročných kroků, na které by obce rády získaly podporu z Evropské unie.

„Chceme například začít s protipovodňovými opatřeními už od osevních postupů, tedy aby zemědělci na části svahů neseli a intenzívně nehospodařili, protože poté tam dochází k neustálé erozi půdy. Chceme budovat poldry, znovu obnovit meze, remízky, vybagrovat břehy, opravit jezy. Spousta obzvlášť menších obcí potřebuje čistírny odpadních vod místo toho, aby se odpadní voda dostávala do Sázavy,“ nastínil starosta Kácova Jaroslav Buchal zlomek potřebných aktivit, které by se daly shrnout pod hlavičku čistá Sázava.

Pod pojmem zdravá Sázava chtějí starostové podporovat cestovní ruch, budovat cyklostezky, podporovat vznik nových a rekonstrukci původních ubytovacích kapacit, budovat infocentra, podporovat rozvoj lokality jako zdravého místa pro trvalé bydlení zejména pro nastupující generaci, která by zde také našla adekvátní zaměstnání.

A přívlastek romantická patří k Sázavě odpradávna, jen je třeba ho na mnoha místech oprášit. „Posázaví má spoustu nádherných kostelů, zámečků, ale i drobných staveb v krajině, jako jsou kapličky a boží muka, které mu dodávají kouzlo. Mnohé z nich ale potřebují rekonstrukce,“ přiblížil starosta Buchal. Starostové chtějí ale také propagovat železniční dopravu, udržovat a opravovat příslušné tratě, podporovat budování rozhleden a pořádání kulturních akcí, jako jsou festivaly, slavnosti, oslavy výročí a podobně. Jednou z nich už byl srpnový vydařený SázavaFest, na který se sjelo přes 15 tisíc spokojených účastníků.

Obce už mají na své aktivity projektanty, kteří byli duchovními otci projektů Čistá Bečva a Čistá Dyje I a dokázali na ne získat více než miliardu korun evropských dotací. Snad se bude dařit i v Posázaví. „Chceme spolupracovat s obecně prospěšnou společností Posázaví, Klubem českých turistů, dobrovolným svazkem obcí Posázavský kruh a dalšími mikroregiony,“ uzavřel kácovský starosta.

22.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Královské stříbření Kutné Hory.
133

OBRAZEM: Odpoledne na stříbření přineslo turnaje. Publikum bavil Henzlin Žito

Radimský kostel Nejsvětějšího Vykupitele je opět požehnaný.
100

OBRAZEM: Po více jak sto letech žehnali kostelu

Na Červenopečecké pecce zněli s úspěchem Ozzy Osbourne i Pink Floyd

Červené Pečky – Již po dvaatřicáté se v Červených Pečkách odehrála poslední červnovou sobotu původně soutěžní, dnes už jen poslechová přehlídka nazvaná Červenopečecká pecka, podruhé pak pořadatelé vyměnili původní prostor za kuželnou za Zámecký park.

OBRAZEM: Žáci se proměnili v námořníky

Kolín - Na konci školního roku se školní družina ze ZŠ Kolín V., Mnichovická 62 rozloučila se školním rokem 2016 – 2017 Námořnickým odpolednem.

OBRAZEM: Královské stříbření Kutné Hory

Kutná Hora - Velkým průvodem začalo v sobotu ráno Královské stříbření Kutné Hory.

OBRAZEM: Letní kino zavítalo do Radimi

Radim - Stalo se již tradicí, že pojízdné letní kino zajíždí dvakrát za léto na radimské hřiště, kde promítá české komedie. Je takřka pravidlem, že první promítání je v období, kdy se v obci slaví pouť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies