VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do posázavského projektu se zapojily tři kraje a nespočet okresů celého povodí

POSÁZAVÍ - Na pondělní desátou hodinu se chystá už druhé setkání volených zástupců měst a obcí Posázaví, jež se chtějí zapojit do projektu Čistá, zdravá a romantická Sázava. Poprvé se část starostů setkala v létě v Kácově, další schůzka se plánuje do Světlé nad Sázavou.

22.10.2007
SDÍLEJ:

Sázavský klášterFoto: Jan Jarolímek

Zatím není rozhodnuto, jakou právní formou se obce společně zastřeší. Hovoří se o obecně prospěšné společnosti či dobrovolném svazku obcí. Jedná se o nadregionální projekt tří krajů a nepočítaně okresů. Hovořit by se mělo zejména o možnostech získání peněz na řadu aktivit, které obce společně plánují ve snaze zatraktivnit Posázaví, znovu jej navrátit na výsluní, na jakém bylo po roce 1905, kdy se díky železnici stalo turistickou Mekkou. To však obnáší širokou škálu často finančně velmi náročných kroků, na které by obce rády získaly podporu z Evropské unie.

„Chceme například začít s protipovodňovými opatřeními už od osevních postupů, tedy aby zemědělci na části svahů neseli a intenzívně nehospodařili, protože poté tam dochází k neustálé erozi půdy. Chceme budovat poldry, znovu obnovit meze, remízky, vybagrovat břehy, opravit jezy. Spousta obzvlášť menších obcí potřebuje čistírny odpadních vod místo toho, aby se odpadní voda dostávala do Sázavy,“ nastínil starosta Kácova Jaroslav Buchal zlomek potřebných aktivit, které by se daly shrnout pod hlavičku čistá Sázava.

Pod pojmem zdravá Sázava chtějí starostové podporovat cestovní ruch, budovat cyklostezky, podporovat vznik nových a rekonstrukci původních ubytovacích kapacit, budovat infocentra, podporovat rozvoj lokality jako zdravého místa pro trvalé bydlení zejména pro nastupující generaci, která by zde také našla adekvátní zaměstnání.

A přívlastek romantická patří k Sázavě odpradávna, jen je třeba ho na mnoha místech oprášit. „Posázaví má spoustu nádherných kostelů, zámečků, ale i drobných staveb v krajině, jako jsou kapličky a boží muka, které mu dodávají kouzlo. Mnohé z nich ale potřebují rekonstrukce,“ přiblížil starosta Buchal. Starostové chtějí ale také propagovat železniční dopravu, udržovat a opravovat příslušné tratě, podporovat budování rozhleden a pořádání kulturních akcí, jako jsou festivaly, slavnosti, oslavy výročí a podobně. Jednou z nich už byl srpnový vydařený SázavaFest, na který se sjelo přes 15 tisíc spokojených účastníků.

Obce už mají na své aktivity projektanty, kteří byli duchovními otci projektů Čistá Bečva a Čistá Dyje I a dokázali na ne získat více než miliardu korun evropských dotací. Snad se bude dařit i v Posázaví. „Chceme spolupracovat s obecně prospěšnou společností Posázaví, Klubem českých turistů, dobrovolným svazkem obcí Posázavský kruh a dalšími mikroregiony,“ uzavřel kácovský starosta.

22.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí desítky míst v jeslích, pomůže dostavba

Kolín – Zhruba v měsíci říjnu by měla začít výstavba nového pavilonu Mateřské školy Pohádka v Kolíně. Tím se městu řeší problém s kapacitou jeslí.

Knihovna zabalí učebnice

Kolín - Zajímavou službu připravila kolínská knihovna pro školáky a vlastně i jejich rodiče. Školákům a studentům zabalí jejich učebnice do kvalitní pevné fólie, kterou používá na balení vlastních titulů a má zkušenost, že skutečně vydrží.

Kvůli spoustě uzavírek začne oprava Pražské ulice déle

Kolín /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – Radnice slibovala, že ještě letos začne velká revitalizace Pražské ulice. Ta je směrem od Prahy jakousi vstupní bránou do centra města a dnes Kolínu dělá spíše ostudu než pěknou vizitku. Zanedlouho se budou školáci chystat po prázdninách zpět do lavic a v Pražské ulici se ještě ani nehráblo. Proč? Kdy velká přeměna začne?

Zažijte dožínky ve skanzenu

Kouřim - Dožínky můžete v sobotu od 10 do 18 hodin hodin zažít ve skanzenu v Kouřimi. připomenete si tak slavnost předkřesťanského původu po ukončení žní, díkuvzdání za úrodu a původně přinášení oběti pohanskému božstvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení