VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fuchsoviny: Měla jste babičku, paní doktorko?

KOLÍN - Od malička se kolem mě mluvilo o tom, jak je důležité, aby prarodiče bydleli s rodinou. Jak jsou jejich zkušenosti důležité nejenom pro jejich děti, ale i pro vnoučata. Jak mají babičky i dědečkové jiný vztah k vnoučatům, než měli ke svým dětem, protože na ně teď mají víc času a také jsou moudřejší. Jak svá vnoučata babičky a dědečkové milují a láskyplnou formou jim předávají své zkušenosti. Jak vnoučata milují své babičky a dědečky a těší se na prázdniny, které u nich stráví. Jak se tyto dvě generace navzájem potřebují a obohacují.

16.5.2007
SDÍLEJ:

Irena Fuchsová.Foto: DENÍK/Petr Koděra

Mnohokrát jsem četla a slyšela debaty odborníků o tom, zda dát starého člověka do domova důchodců nebo si ho nechat doma. Vždy všichni zvedali ruce pro to, aby, pokud je to jenom trochu možné, zůstal starý člověk v rodině. Že je to humánní. Výchovné. Kulturní. Že to bude prospěšné pro obě strany. Že děti potřebují babičku a potřebují dědečka. Že generace prarodičů je svými zkušenostmi v životě dítěte i v životě celé rodiny, nezastupitelná. A že je škoda, že se přestaly stavět domy pro tři generace. Že naši předkové dobře věděli, proč staví u svých domů výměnky…

Tohle všechno jsem slyšela a četla minimálně tisíckrát. Ale i kdybych se s tím nikdy nesetkala, věděla bych to. Na moji babičku vzpomínám pořád. Když mi bylo osmnáct, pohádala jsem se s tátou a šla k ní bydlet. Nestěhovala jsem se daleko, bydlela jenom o poschodí níž, ale revolta to byla. Babička mě přijala a beze slova nade mnou převzala zodpovědnost. Jednou jsem se zdržela po premiéře v divadelním klubu a domů jsem se vracela k ránu, kolem třetí hodiny. Bydleli jsme v Husově ulici. Vyšla jsem z rohu u Naivky (nyní restaurace Naivní anděl), a u spořitelny jsem uviděla stát postavu, schoulenou v krátkém kabátě, která se neustále rozhlížela na všechny strany. Když jsem došla blíž, zjistila jsem, že je to babička. I ona mě poznala. Beze slova se otočila a zamířila domů. Šla jsem za ní, snažila jsem se jí vysvětlit, kde jsem byla, ale babička mlčela. Doma zalezla do peřin a promluvila na mě až za několik dnů. Nikdy potom jsem jí to už neudělala.

Dneska jsem četla v novinách o čtyřiapadesátileté ženě, která porodila zdravé dítě. I ona je v pořádku. Stává se to výjimečně, podle statistiky se v roce 2005 narodily rodičkám, kterým bylo přes padesát let, pouhé čtyři děti. Nicméně se kolem tohoto porodu rozbouřila debata, která byla spíše proti. Osobně si myslím, že když se žena v tomto věku rozhodne mít dítě, má k tomu své důvody a je to její věc. Jedna věc mě ale šokovala. Bylo to vyjádření doktorky Dagmar Pohunkové, členky biotické komise Rady pro výzkum a vývoj, která učí etiku na I. lékařské fakultě UK. Doslova řekla toto: “Co až dítě bude v pubertě a ona bude stará paní? Vcítit se do dítěte ob generaci je velmi těžké.“

Paní doktorko, měla jste babičku?

16.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ilustrační foto.

Ve středu v Kolínském deníku: prvňáčci z 6. základní školy!

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Odborná střední škola podnikatelská Kolín oslaví 25 let existence výstavou

Kolín - Je to k neuvěření, ale je tomu už skutečně tak dávno, kdy Ludmila Bílá uskutečnila svou myšlenku založit střední školu. V počátku bylo zaměření vzdělávání jasné – Ekonomika a podnikání.

Kam za kulturou? Přečtěte si naše tipy!

Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních tipů.

Kolínským atletům na mistrovství Čech pršely medaile

Kolín - Třetí zářijový víkend patřil bojům mládežnických týmů ve všech kategoriích o medaile z mistrovství Čech a o postup na vrchol sezony – mistrovství České republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení