Na té první, která vyšla v roce 2002, to byla kolínská a personálně propojená kapela Imperial Foeticide, na druhé pak americká parta Lust of Decay, ta vznikla o dva roky později. Obě jsme natáčeli s automatickým bubeníkem, na našem současném debutu pojmenovaném Fragments of Reprisal s námi bubnuje živý bubeník Tomáš Corn,“ vysvětluje kytarista a mluvčí Despise David Krédl řečený Dejvy. Ještě před vydáním desky rozeslala kapela po celém světě několik tisíc promo CD, jejichž cílem bylo sehnat vydavatelskou firmu. „Musela to být firma, která dokáže vydat desku v minimálním nákladu dvou tisíc kusů a dostat nás na minimálně pět evropských festivalů a na evropské turné. Nakonec jsme ji našli v Čechách a splnila všechna naše očekávání. Jsme již osmou kapelou, o kterou se starají a distribuci mají opravdu zajištěnou po celém světě,“ chválí si Krédl.

Z Kutné Hory do celé Evropy

Minulý čtvrtek Despise zahájili ve Velké Británii evropské turné. „V osmi dnech vystoupíme ve Velké Británii, Holandsku, Francii, Německu a Belgii, každý den zahrajeme někde jinde, devátý den jsme pak v Olomouci. Návrat do republiky jsme si naplánovali schválně, abychom si vyměnili oblečení a nemuseli si ho tolik brát na cesty. Pak pokračujeme opět do Rakouska, Itálie, Francie, Španělska a Švýcarska, od desátého do sedmadvacátého května máme každý den koncert,“ nadšeně vyprávěl ještě před odjezdem Dejvy. Na jednom pódiu se tak ocitli s americkými kapelami Devourment a Viral Load, společně zahráli jak v Olomouci, kde už bylo dopředu prodáno několik stovek vstupenek, tak na evropských festivalech, na nichž se dokonce protli s turné další americké špičkové kapely Suffocation. „Pro mě je to největší death na světě. A to, že nás přijali jako předkapelu, je pro mladého kluka z kolínského Zálabí splněním životního snu,“ říká Dejvy a zároveň dodává: „Za koncerty žádné peníze nedostaneme, ale ani nic neplatíme, doprava je samozřejmě zadarmo, stejně jako jídlo a nějaké další občerstvení. Já osobně si přivezu tuny zážitků a potištěných triček jiných kapel.“

Půl hodiny muziky a klip od Neškvorů

Muziku skládá Dejvy Krédl, který ji kompletně nahraje do počítače, kam potom pomocí metronomu přidá bubenické party. Ostatní muzikanti pak hudbu dostanou v tabulátorech. „Ve zkušebně už vůbec nezkoušíme, předem víme, kdy začne zpěv, jak dlouho bude trvat kytarová vyhrávka,“ říká Dejvy. Deska trvá třiatřicet minut a je doplněná videoklipem. „Jedno DVD už jsme kdysi v nákladu asi pěti set kusů vydali, byl to záznam koncertu z Francie, dnes už je beznadějně rozebrané. Tenhle klip jsme natáčeli v Horšovském Týně na zámku spojeném s hradem s profesionály ze souboru Homotronní Neškvor, kteří hrají v kolínské restauraci Na Rozkoši, Pavlem Jecelínem a Ondřejem Hamplem. Ten do něj zapojil i své dvě nedávno vyženěné dcery,“ představuje Dejvy klip. Samotná hudební nahrávka vznikala ve studiu u Jakuba Homoly, který je ceněným zvukařem všech tvrdých kapel. „Míchali jsem to čtrnáct dní a nakonec měli deset různých verzí. Vzali jsme až tu poslední,“ vypočítává. Na turné si Despise vezou patnáct set kusů CD. „První desky se prodalo asi pět set kusů, druhé třikrát tolik, teď bych za úspěch považoval tři tisíce prodaných alb,“ uvažuje Dejvy.

Obal od Ziga a vokály od Joela

Deska se pyšní ještě dvěma kuriozitami, které zasvěcení ocení. Obal na ni namaloval Američan Jon Zig, do jedné písničky pak vokál nazpíval Joel, člen americké kapely Arsebreed. Zig má v Americe tetovací salon a zabývá se malováním death metalových obalů.

„Jsme druhá česká kapela, která se jeho obalem pyšní a první, které to udělal na zakázku. Napsal jsem mu, co tam chci mít a on to udělal. Stálo to sice strašné peníze, ale ve světě ho znají a ocení. Když se řekne, že ta deska má obal od Ziga a vokály od Joela, tak je to ta nejlepší reklama. Řekl bych, že si mi plní sny,“ uzavírá Dejvy a odkazuje na stránku www.myspace.com/despise666, kde je kromě jiného i mapa s ohlasy lidí z celého světa.

Despise

Dejvy Krédl – kytara
Jaroslav Šantrůček – kytara
Jaroslav Petřik – basová kytara
Michal Kusák– zpěv
Tomáš Corn - bicí