Navzdory počasí patřil tento víkend představování tradičních velikonočních zvyků na vesnici.

Sobota byla ve znamení Jidáše. Již popáté se tu návštěvníci mohli účastnit průvodu. V čele Jidáš s apoštoly, chlapci s pomlázkami, kapela a už se koleduje.

Dalibor Hobl vysvětluje historii zvyku: "Chození s Jidášem je zvyk známý hlavně z Polabí, respektive z Nymburska. Dříve šlo o průvody chlapců, z nichž jedna skupinka představovala Židy, druhá, složená z menších hochů, malé koledníky v dívčích šatech; uprostřed těchto dvou bizardních skupinek chodila postava zrádného Jidáše, postava jednoho z apoštolů a dva andělé. Tento průvod obcházel jednotlivé chalupy ve vsi a koledoval."

Návštěvníci se zájmem sledují opakující se koledu před každou roubenkou. Většina z nich třímá v ruce kalíšek horké medoviny pro zahřátí. "Jezdíme sem každý rok, letos je tu kvůli počasí míň lidí, alespoň je dobře vidět na jednotlivé ukázky řemesel v chalupách," libuje si Zdena z Prahy. Její manžel přitakává, i když dodává, že spíš oceňuje ty dobroty ve stáncích: "Taková caltnice či zelňák nemá chybu," dává tip.

O velikonoční neděli přišla na řadu pomlázka. Jak na naší vesnici pomlázka probíhala a vlastně ještě všude probíhá? Na straně jedné kluci s proutky, na straně druhé vřískající, upletenou žílou vyplácená děvčata.
To vše proběhlo v podání kouřimských dětí, které šly koledou s pomlázkou po jednotlivých chalupách skanzenu.