VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mužský sbor zapěje v Bartoloměji

KOLÍN - Na tuto neděli 28. října se chystá v chrámu svatého Bartoloměje v Kolíně zajímavá akce. Od 18 hodin tam vystoupí v rámci koncertu nazvaného „Využij času“ mužský pěvecký sbor Cantate Domino z německého města Schwäbisch Gmünd.

26.10.2007
SDÍLEJ:

Chrám svatého Bartoloměje.Foto: DENÍK/Archiv

Pikantní je, že z tohoto města pochází Petr Parléř (1332/3 – 1399), stavitel kolínského chrámu, který patří k nejvýznačnějším umělcům české kulturní oblasti. Byl nejen výjimečným architektem, ale i skvělým sochařem a řezbářem. Pocházel z významné německé stavitelské rodiny, která působila po celé Evropě. Jeho otec Jindřich Parléř řídil stavbu kostela sv. Kříže ve švábském Gmündu. Již jako třiadvacetiletý mladý muž byl Petr povolán císařem Karlem IV., aby pokračoval ve stavbě katedrály sv. Víta v Praze, kterou započal Matyáš z Arrasu.

Petr pracoval na Svatovítské katedrále od roku 1356 více než čtyřicet let. Jeho rukopis je patrný především na vysokém chóru chrámu sv. Víta. Je také tvůrcem sochařské výzdoby exteriéru i interiéru. Kromě katedrály se podílel na stavbě řady dalších architektonických skvostů. Patří k nim především Karlův most a Staroměstská mostecká věž, mimo hlavní město pak chór chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně a chrám sv. Barbory v Kutné Hoře. Z jeho sochařských výtvorů je neopominutelný náhrobek Přemysla Otakara I., socha sv. Václava ve Svatováclavské kapli a busty v triforiu Svatovítské katedrály.

V lednu 1360 začal Petr Parléř pracovat na přestavbě kostela v Kolíně. Z původní stavby, pocházející ze 13. století, byl zbourán presbytář a k trojlodí byl připojen nový chór. Tato nová část chrámu jeví charakteristické rysy katedrály.

V centru se nachází Parléřův vysoký chór a kolem presbytáře se stáčí ochoz s věncem kaplí. Zvnějšku je velmi nápadný důmyslně propracovaný opěrný systém. Parléř byl skutečně originálním architektem, a proto se nebál experimentů a inovací. Jednou z nich je například umístění pilíře do osy vysokého chóru, vedoucí pohled člověka vzhůru k oknům, kterými dovnitř proniká množství světla. To vytváří zajímavý kontrast k temnější a nižší starší části chrámu.
Není pochyb, že Petr Parléř byl naprosto jedinečným stavitelem, jehož dílo zásadním způsobem ovlivnilo vývoj architektury nejen u nás, ale i v dalších zemích střední Evropy. Je tomu také díky tomu, že po Petrově smrti v jeho odkazu pokračovali jeho synové Václav a Jan.

26.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda u Jestřabí Lhoty

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení