VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotograf Dostál vydal knihu Fotořečiště

Hradenín/ Knížka, která nevypráví jen o fotografii, ale i o vztahu k lidem, k přírodě, k dějinám nebo třeba o schopnosti vnímat okolní dění, vznikla docela rychle. Její autor, fotograf František Dostál, se o přípravě před několika měsíci okrajově zmínil na křtu své publikace o Paříži a další kniha, plná fotografií a povídání a nazvaná Fotořečiště, je na světě.

16.12.2007
SDÍLEJ:

František Dostál (vpravo) se zakladatelem legendárního Arbesova knihkupectví Vratislavem Ebrem, který byl hostitelem křtu knihy Paříž.Foto: Pavel Pávek

Není běžné, že spisovatelé dnes knihy vydávají vlastním nákladem, ale František Dostál to učinil.

„Proč? To je těžké, ale jeden důvod bych asi měl. Po každém člověku by na světě mělo něco zůstat. A tak jsem si vydal knihu. Dost lidí, co si jí přečetli, říká, že bych v ní měl pokračovat. Tak začínám šetřit a doufám, že brzy vyjde druhý díl,“ podotýká.

František Dostál je sice Vltavou křtěný Pražák, ale jeho kořeny jsou v Hradeníně na Kolínsku. Pocházel odtud otec, maminka pro změnu z jihočeských Vodňan.

„Já v Hradeníně žil jako kluk. Při bombardování Prahy zasáhla bomba i školu, kterou jsem navštěvoval, a tak mně rodiče raději poslali k dědovi. V Hradeníně žil po smrti babičky sám v malé chaloupce z vepřovic. Chaloupka je možná přehnaný výraz, dvě místnosti, kuchyň a sednice. V té byl celou válku i po ní na stěně obraz prezidenta Masaryka. Děda za oknem pěstoval sazeničky tabáku, na to byly veliké tresty, aby měl na neděli, když šel do hospody U Chaloupků do sváteční fajfky. Pamatuji si, že měl neustále na hlavě placatou čepici. Vlastně nikdy jí nesundával, jen když ze staré dvoulampovky zazněla státní hymna. Smekl čepici a až do konce stál v pozoru. Bylo to takové jeho neokázalé vnitřní vlastenectví, něco s čím se dnes již nesetkává,“ vzpomíná.

Nikdy nefotil profesionálně

František Dostál se nikdy nevěnoval fotografii profesionálně. Všemožné nabídky sice přicházely ale on, jak sám říká, netoužil po fotografování uslintaných strejců, vášnivě se líbajících na letišti.

Jeho fotografie prošly celý svět, vystavoval na prakticky každé přehlídce a spisovatel Ondřej Neff řekl, že by rád poznal člověka, který nikdy neviděl alespoň jednu Dostálovu fotografii.

Jeho snímky nepopisují, předávají poznání a názor. Nejsou vtíravě, ale nedá se na ně zapomenout. Fotograf je zastáncem klasické fotografie na kinofilm, zvětšuje na opravdový papír, nemá rád jeho plastové náhražky.

„Stejní jsou sběratelé. Obrázek na plastu, třeba od sebeznámějšího autora, nemá na aukci ani u nás, ani v cizině, prakticky šanci. Pravého sběratele vlastně nezajímá,“ tvrdí.

Tiše pozoruje a glosuje

Dostál chodí světem, tiše pozoruje a glosuje. Nejraději obrazem, občas i slovem. Z obojího vyzařuje pokora a shovívavý pohled na dění současné i minulé. „Po přečtení Fotořečiště se třeba pár potrefených urazí a budou na mě naštvaní. Ale proč na mě? Spíš by se měli naštvat na sebe. Nekomentuji, nepřidávám si, pouze popisuji. Ale jsou tací, kteří se jen neradi dívají do zrcadla, třeba mají proč,“ uzavírá.


16.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda u Jestřabí Lhoty

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení