VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Unikátní výstava v muzeu

Kolín – Originální expozice, která se jen tak nebude opakovat a nad níž převzal osobní záštitu hejtman Středočeského kraje David Rath, se otevřela ve čtvrtek v podvečer v Červinkovském domě kolínského Regionálního muzea.

9.9.2011
SDÍLEJ:

Pod názvem Královská města Kolín a Kouřim ve středověku se ukrývá výstava zahrnující unikátní exponátyFoto: Zdeněk Hejduk

Pod názvem Královská města Kolín a Kouřim ve středověku se ukrývá výstava zahrnující unikátní exponáty jako jsou Panna Marie s Ježíškem z počátku patnáctého století zapůjčená ze soukromé sbírky, náročně restaurovaný Kolínský kancionál, vitráže z téhož kolínského chrámu z roku 1380, které nebývají běžně vystavovány, či soubor archivních částí chrámu z dílny samotného stavitele Petra Parléře, vzácný nábytek nebo kolébka nalezená na území královského města Čáslav a mnoho dalších.

Přicházející vítaly historické postavy ztělesněné členy kolínské skupiny historického šermu Páni z Kolína, při příchodu hostů z krajského úřadu, kde vedle hejtmana přicestoval ještě krajský zastupitel, starosta Cerhenic a muž mnoha funkcí Marek Semerád a kolínská zastupitelka a vedoucí krajského odboru kultury Klára Zubíková, zazněly z chrámu fanfáry.

Přítomni byli i starostové obou měst, kouřimská starostka Zuzana Čiháková a kolínský starosta Vít Rakušan, stejně jako kolínští radní a zastupitelé.
„Měl jsem připravenu asi dvouhodinovou přednášku, ale nechám to na odbornících, takže bych vás jen přivítal a popřál oběma městům stejně bohatý život, jaký měla ve středověku,“ vtipkoval ve své úvodní řeči hejtman David Rath.

Ředitel muzea Vladimír Rišlink vypíchl klenoty výstavy a historik Ladislav Jouza zavzpomínal na vznik obou měst a historické souvislosti.„Měl jsem připravenu asi dvouhodinovou přednášku, ale nechám to na odbornících, takže bych vás jen přivítal a popřál oběma městům stejně bohatý život, jaký měla ve středověku,“ vtipkoval ve své úvodní řeči hejtman David Rath.

Ředitel muzea Vladimír Rišlink vypíchl klenoty výstavy a historik Ladislav Jouza zavzpomínal na vznik obou měst a historické souvislosti. „První zmínka o Kolíně a Kouřimi se nachází v listině Přemysla Otakara II. z 8. září 1261. Panovník tímto privilegiem udělil statut městu Přelouči, patřícímu opatu a konventu opatovického kláštera a Kolín a Kouřim zde již vystupují jako právní města,“ uvedl mimo jiné. Stylové bylo i občerstvení a to v historickém stylu, při odchodu si každý návštěvník mohl vyrazit vlastní minci. Nejen vzácné exponáty, ale i proměnu velkého sálu v pekelně červeně členěné výstavní expozice a stále doplňovanou vizualizaci mohou návštěvníci obdivovat až do 27. listopadu.

Zdeněk Hejduk

9.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dražba pro Josefa. Tak se jmenovala charitativní akce, která pomůže Domovu sv. Josefa v Žirči, jedinému zařízení v republice, které se stará o nemocné s roztroušenou sklerózou v pokročilém stádiu.
73

V Kolíně se dražilo na pomoc domovu v Žirči

z koncertu Depeche Mode v Edenu
10

/OBRAZEM/ Depešáci v Edenu

Novák: Chci na vysokou a najít si práci, která mě zabezpečí a bude bavit

Kolín /ROZHOVOR/ – Prožívá nejlepší roky svého života. Naplno si užívá studentského života, nedávno oslavil osmnáctiny a ve sportu patří k nejlepším. Jeho výkony na hřišti v dresu FK Kolín nezůstaly bez odezvy. Podle čtenářů Kolínského deníku se stal nejoblíbenějším fotbalistou okresu za loňský rok.

Květinová výzdoba Kolína se rozšířila

Kolín - Květinová výzdoba Kolína dosáhla v těchto dnech takříkajíc plné verze. Posledním doplněním jsou pyramidy a závěsné květináče. A je jich zase o něco více než vloni „Nakoupili jsme jak nové pyramidy, tak květináče. Pyramid je nyní po městě celkem 16, závěsných květináčů pak více než šest desítek," upřesnil místostarosta Michael Kašpar.

KRÁTCE: Místo vlaků autobusy, Osek je bez vody

Kolínsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu. Například tu, že o víkendu budou jezdit místo vlaků autobusy.

Kolín v sobotu uvidí nejlepší české kladiváře

Kolín - Už tuto sobotu proběhne na kolínském stadiónu 2. ročník Memoriálu Josefa Hájka v hodu kladivem, jehož pořadatelem je ASK Slavia Praha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies