VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Unikátní výstava v muzeu

Kolín – Originální expozice, která se jen tak nebude opakovat a nad níž převzal osobní záštitu hejtman Středočeského kraje David Rath, se otevřela ve čtvrtek v podvečer v Červinkovském domě kolínského Regionálního muzea.

9.9.2011
SDÍLEJ:
Fotogalerie
39 fotografií

Pod názvem Královská města Kolín a Kouřim ve středověku se ukrývá výstava zahrnující unikátní exponátyFoto: Zdeněk Hejduk

Pod názvem Královská města Kolín a Kouřim ve středověku se ukrývá výstava zahrnující unikátní exponáty jako jsou Panna Marie s Ježíškem z počátku patnáctého století zapůjčená ze soukromé sbírky, náročně restaurovaný Kolínský kancionál, vitráže z téhož kolínského chrámu z roku 1380, které nebývají běžně vystavovány, či soubor archivních částí chrámu z dílny samotného stavitele Petra Parléře, vzácný nábytek nebo kolébka nalezená na území královského města Čáslav a mnoho dalších.

Přicházející vítaly historické postavy ztělesněné členy kolínské skupiny historického šermu Páni z Kolína, při příchodu hostů z krajského úřadu, kde vedle hejtmana přicestoval ještě krajský zastupitel, starosta Cerhenic a muž mnoha funkcí Marek Semerád a kolínská zastupitelka a vedoucí krajského odboru kultury Klára Zubíková, zazněly z chrámu fanfáry.

Přítomni byli i starostové obou měst, kouřimská starostka Zuzana Čiháková a kolínský starosta Vít Rakušan, stejně jako kolínští radní a zastupitelé.
„Měl jsem připravenu asi dvouhodinovou přednášku, ale nechám to na odbornících, takže bych vás jen přivítal a popřál oběma městům stejně bohatý život, jaký měla ve středověku,“ vtipkoval ve své úvodní řeči hejtman David Rath.

Ředitel muzea Vladimír Rišlink vypíchl klenoty výstavy a historik Ladislav Jouza zavzpomínal na vznik obou měst a historické souvislosti.„Měl jsem připravenu asi dvouhodinovou přednášku, ale nechám to na odbornících, takže bych vás jen přivítal a popřál oběma městům stejně bohatý život, jaký měla ve středověku,“ vtipkoval ve své úvodní řeči hejtman David Rath.

Ředitel muzea Vladimír Rišlink vypíchl klenoty výstavy a historik Ladislav Jouza zavzpomínal na vznik obou měst a historické souvislosti. „První zmínka o Kolíně a Kouřimi se nachází v listině Přemysla Otakara II. z 8. září 1261. Panovník tímto privilegiem udělil statut městu Přelouči, patřícímu opatu a konventu opatovického kláštera a Kolín a Kouřim zde již vystupují jako právní města,“ uvedl mimo jiné. Stylové bylo i občerstvení a to v historickém stylu, při odchodu si každý návštěvník mohl vyrazit vlastní minci. Nejen vzácné exponáty, ale i proměnu velkého sálu v pekelně červeně členěné výstavní expozice a stále doplňovanou vizualizaci mohou návštěvníci obdivovat až do 27. listopadu.

Zdeněk Hejduk

9.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Polepy přispěly na babybox

Ilustrační foto.

Kulturní přehled z Kolínska

Skanzen oblékl velikonoční šat, přijďte se podívat

Kouřim – Možná většina z nás, když vidí za okny jarní slunce, pomyslí si, že Velikonoce už opravdu nejsou daleko. Od soboty už můžete zavítat na tradiční velikonoční výstavu do kouřimského muzea lidových staveb.

Kolínské děti opět excelovaly na tanečním mistrovství v Moskvě

Kolín/Moskva - Rok s rokem se sešel a v Moskvě se opět konalo ME a MS WADF v tanečním sportu. V prostředí nádherného hotelu Korston se sešli tanečníci z několika desítek zemí.

Kauza Roman Pekárek: Náklady na právníky zaplatí bývalý místostarosta

Kolín – V kauze prodeje pozemků za bývalého místostarosty Romana Pekárka, která se táhne už od roku 2010, padlo nyní další rozhodnutí. Tentokrát se jednalo o to, kdo zaplatí náklady na právníky. Po dvou odvoláních rozhodl až nejvyšší soud.

Vrtulník záchranky loni pomohl ve středních Čechách 231 pacientům

Střední Čechy - Nejčastěji zasahuje u dopravních nehod, pádů z výšek, u případů tonutí a také pokud stav pacienta vyžaduje rychlý transport na specializované pracoviště, například do iktového centra, kardiocentra či hyperbarické komory, sdělila ČTK mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies