VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Unikátní výstava v muzeu

Kolín – Originální expozice, která se jen tak nebude opakovat a nad níž převzal osobní záštitu hejtman Středočeského kraje David Rath, se otevřela ve čtvrtek v podvečer v Červinkovském domě kolínského Regionálního muzea.

9.9.2011
SDÍLEJ:

Pod názvem Královská města Kolín a Kouřim ve středověku se ukrývá výstava zahrnující unikátní exponátyFoto: Zdeněk Hejduk

Pod názvem Královská města Kolín a Kouřim ve středověku se ukrývá výstava zahrnující unikátní exponáty jako jsou Panna Marie s Ježíškem z počátku patnáctého století zapůjčená ze soukromé sbírky, náročně restaurovaný Kolínský kancionál, vitráže z téhož kolínského chrámu z roku 1380, které nebývají běžně vystavovány, či soubor archivních částí chrámu z dílny samotného stavitele Petra Parléře, vzácný nábytek nebo kolébka nalezená na území královského města Čáslav a mnoho dalších.

Přicházející vítaly historické postavy ztělesněné členy kolínské skupiny historického šermu Páni z Kolína, při příchodu hostů z krajského úřadu, kde vedle hejtmana přicestoval ještě krajský zastupitel, starosta Cerhenic a muž mnoha funkcí Marek Semerád a kolínská zastupitelka a vedoucí krajského odboru kultury Klára Zubíková, zazněly z chrámu fanfáry.

Přítomni byli i starostové obou měst, kouřimská starostka Zuzana Čiháková a kolínský starosta Vít Rakušan, stejně jako kolínští radní a zastupitelé.
„Měl jsem připravenu asi dvouhodinovou přednášku, ale nechám to na odbornících, takže bych vás jen přivítal a popřál oběma městům stejně bohatý život, jaký měla ve středověku,“ vtipkoval ve své úvodní řeči hejtman David Rath.

Ředitel muzea Vladimír Rišlink vypíchl klenoty výstavy a historik Ladislav Jouza zavzpomínal na vznik obou měst a historické souvislosti.„Měl jsem připravenu asi dvouhodinovou přednášku, ale nechám to na odbornících, takže bych vás jen přivítal a popřál oběma městům stejně bohatý život, jaký měla ve středověku,“ vtipkoval ve své úvodní řeči hejtman David Rath.

Ředitel muzea Vladimír Rišlink vypíchl klenoty výstavy a historik Ladislav Jouza zavzpomínal na vznik obou měst a historické souvislosti. „První zmínka o Kolíně a Kouřimi se nachází v listině Přemysla Otakara II. z 8. září 1261. Panovník tímto privilegiem udělil statut městu Přelouči, patřícímu opatu a konventu opatovického kláštera a Kolín a Kouřim zde již vystupují jako právní města,“ uvedl mimo jiné. Stylové bylo i občerstvení a to v historickém stylu, při odchodu si každý návštěvník mohl vyrazit vlastní minci. Nejen vzácné exponáty, ale i proměnu velkého sálu v pekelně červeně členěné výstavní expozice a stále doplňovanou vizualizaci mohou návštěvníci obdivovat až do 27. listopadu.

Zdeněk Hejduk

9.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace budoucího parkovacího domu v Cerhenicích
2

Cukrovar čekají velké změny

Ilustrační foto

Krátce z regionu

Nové učebny u hasičů poslouží k poučení dětí i dospělých

Kolín – Za informacemi nově mohou na stanici kolínských profesionálních hasičů zamířit žáci všech typů škol, ale také zástupci dobrovolných hasičů nebo i veřejnost. V úterý se tam otevírá interaktivní vzdělávací centrum, které poslouží k rozmanitým účelům.

AKTUALIZOVÁNO

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Smutná zpráva. Oblíbený český herec Jan Tříska, který v sobotu spadl z Karlova mostu v Praze do Vltavy, zemřel. Představiteli učitele z filmu Obecná škola bylo osmdesát let. Od pondělí měl natáčet snímek Na střeše. 

OBRAZEM: Odhalení pamětní desky zpestřila modlitba

Přistoupim - V neděli odpoledne se v Přistoupimi odhalila pamětní deska obětí holocaustu. Na akci se sešlo kolem 50 lidí. Hlavní slovo měla Alžběta Čechráková, která je také ve spolku, jenž zorganizoval realizaci pamětní desky. Deska je umístěna na budově obecního úřadu, ten dříve býval židovskou synagogou.

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení