VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manažer Kozlů Plašil: Část dluhu je už smazána

Kolín /AKTUALIZOVÁNO/– Nová éra kolínského hokeje. Tak se v kuloárech hovoří o tom, co právě probíhá v kolínském hokejovém klubu. Rozšířila se správní rada, do realizačního týmu klubu přibylo nových jmen. Úkolem číslo jedna je smazání dluhů a pozvednutí hokeje nejen v očích veřejnosti. Jedním takovým, kdo na tom pracuje, je nový manažer kozlího áčka Jakub Plašil.

14.10.2011 5
SDÍLEJ:

Jakub PlašilFoto: archiv Jakuba Plašila

Otázka na zahřátí. Co vás motivovalo začít dělat do hokeje a přijmout funkci manažera áčka?
Už loni před Vánoci za mnou byli prezident Ondřej Franc a trenér Stanislav Bednář a nabídli mi tuto funkci. Já jsem to zdvořile odmítl. Nicméně potom přišel do správní rady Václav Nedbal a on s Jiřím Kadlecem mi tuto funkci nabídli znovu. Jsou to moji bývalí spoluhráči, ti mě přesvědčili, a tak jsem do toho nakonec šel. Znám se s nimi už odmalička a až teprve potom, když jsem viděl, že mají opravdu chuť něco dělat a něco změnit, tak jsem nemohl zůstat stranou.

Jaké byly vaše představy o práci v kolínském hokejovém klubu úplně na začátku?
Myslel jsem si v podstatě to, jak to nakonec dopadlo. A to tedy, že budu mít na starost organizační a finanční stránku, organizaci domácích zápasů, sepisování smluv s hráči a hlavně shánění peněz. A také to, že nebudu mít na starost sportovní problematiku, což je věc trenérů. A tak je to černé na bílém. Dle smlouvy nemůžu zasahovat do odborně-sportovních otázek, do práce trenérů a také to zásadně nedělám.

Jak jste řekl, vaše představy se tedy naplnily. Co je tedy vaším úkolem číslo jedna?
Úkol číslo jedna: sháním peníze. To je jasné. Obíhám firmy, instituce. Respektive to nedělám sám, dělají to také všichni členové správní rády. Já to mám nicméně jako pracovní povinnost číslo jedna. Tuto činnost vykonávám od 25. srpna a už jsem byl zhruba ve 25-ti firmách. A jak je vidět na plakátech, programech i na samotném zimním stadionu, plochy pro partnerská loga se pomalu zaplňují, takže sponzorů utěšeně přibývá.

Takže odezva je?
Odezva je. Je to samozřejmě strašně těžké. Vyslechneme si velmi často, jak podnikání nejde, jak ekonomika stagnuje, nicméně je hokej pro lidi asi hodně důležitý, takže i v této složité době zpravidla alespoň symbolickou částku poskytnou. Když nedávno tragicky zahynuli naši tři reprezentanti, tak jste sama viděla, co to s národem udělalo. Tím nechci říct, že bych toho snad zneužíval, to ani slovem, ale chci tím jen dokumentovat, jak je český národ s hokejem srostlý.

Jak vůbec práce na tomto funguje?
Je to práce na celý rok, to není otázka jednoho měsíce, že by se sehnali sponzoři a sezóna by byla tímto zajištěna. Musí se to dělat pořád, protože je to hodně časově náročné. Nedá se objektivně zvládnout hovořit s více jak třemi nebo čtyřmi potencionálními sponzory za týden. Já to navíc nemám jako svou hlavní práci a tuto činnost vykonávám zdarma…

Říkáte zadarmo. To znamená, že funkce manažera klubu je neplacenou funkcí?
Funkce je placená, ale všeho jsem se dobrovolně pro letošní sezónu vzdal, protože hokej je ve velmi těžké situaci, a to říkám objektivně, nejsem zvyklý plakat. Takže všichni, od členů správní rady až po mě, to děláme letos zadarmo. Samozřejmě trenéři a hráči, ti už ne. Ale i ti mají oproti loňsku výrazné omezení, co se týče odměn.

Když už jsme se dotkli financí. Klub se netají tím, že má dluhy. Jak jsou velké?
Nastoupil jsem do této sezóny s tím, že kolem áčka byl dluh 721 tisíc korun. To jsem dostal jako dáreček na uvítanou. Nejvíce nepříjemné na tom bylo to, že více jak tři sta tisíc korun z toho se dlužilo samotným hráčům a trenérům. Věřiteli byli a jsou hráči, a to je o to více neúnosné. Autobusový dopravce, dodavatelé výstroje a podobně, jsou podnikatelé a jsou na peníze často zvyklí čekat a je potřeba jim za to poděkovat, ale co se týče hráčů, tam to tak není.

Jaká je aktuální situace? Nějakou dobu už na tom pracujete, tak jak jste pokročili?
V současné době je situace taková, že se nám podařilo část dluhu již splatit. A co se týče dluhu hráčům, tak už jsme za polovinou. Už zbývá zhruba 40% odměn doplatit, a to se snad během měsíce a půl podaří. Musím říct, že jsou hráči výborní. Ne až tak loajální v tom smyslu, že by dokonce dluhy odpustili, ale tolerantní v čekání. Chápou, že se nemohly doplatit například odměny za loňskou sezónu na úkor toho, že by nebyla vůbec žádná výstroj a výzbroj. Je to také tím, že jsou to prakticky všechno naši odchovanci a na osudu kolínského hokeje jim záleží. Navíc se po dvaceti profesionálních hokejových letech vrátil do týmu Tomáš Pácal a i on je velkým příkladem skromnosti.

Co se týče rozpočtu letošní sezony, ten je pokrytý?
Rozpočet je schválený a řeší se aktuálně, z týdne na týden. Snažíme se, abychom ho výdajově nenaplnili a to je to důležité. Co se týče výdajů, jako je nákup hokejové výstroje a vybavení, tak jsme, po dohodě s věřiteli, zvolili takový postup, že hned platíme nové faktury a teprve z toho, co zbude, nebo se získá, se platí dluhy. Zkrátka nechceme vytvářet nové neuhrazené závazky.

Co je vašim dalším úkolem ve funkci manažera klubu?
Dalším mým úkolem je držet pokladnu áčka jako takovou. Nestarám se jen o příjmy, ale i o výdaje, a aby to bylo vyvážené a v souladu s pokyny správní rady. Také se starám, jak už bylo zmíněno, o organizační zajištění domácích zápasů. A také o řízení týmu, vyjma sportovní stránky věci. To znamená, že dávám dohromady organizační věci, řídím práci kustoda, vedoucího mužstva, domlouvám detaily přestupů a hostování a zajišťuji veškerou propagaci. Jsem prostředníkem mezi správní radou a týmem. Novinkou je také to, že se každé pondělí schází celý realizační tým áčka na poradu. Snažíme se práci dávat řád a trochu ji zprofesionalizovat. Co se týče správní rady, tak ta zasedá většinou každý týden, skutečně jedná, dělá se zápis, rozdávají se úkoly, kontroluje se plnění dřívějších úkolů. Vše se pak umisťuje na webové stránky. Začíná to fungovat.

Nakousl jste výdaje a i to, že letos došlo k mnoha omezením. Jaká jsou úsporná opatření?
Sáhli jsme na všechno, na co jsme mohli. Nejen ve výdajových stránkách, ale i v příjmových. Zdražilo se vstupné, permanentka vzrostla s šesti set na sedm set korun atd. A jak už jsem řekl, naopak odměny hráčů a trenérů se snížily.

K čemu tedy letos směřujete? Pochopila jsem správně, že chcete smazat dluhy a příští rok začít od nuly?
Ano, to je také naším cílem. Navíc směřujeme k tomu, aby se konečně a po zásluze, seniorskému hokeji dostalo to, že i město ho bude ještě o něco více podporovat. Už předchozí rada slíbila, že pokud hokejisti dostatečně prokáží svou činnost, budou sami získávat finanční prostředky a předloží seznam firem a podnikatelů, které oslovili a u kterých uspěli, takže i město bude mít snahu pomoci.

Politice jste se věnoval, takže to víte, seniorský hokej řadu let nemá přímou provozní podporu z rozpočtu města…
Ano, je to tak. Město poskytuje A mužstvu zhruba pět set tisíc korun ročně na pronájem ledové plochy, a to je jediná podpora. Ona není malá, ale v kontextu s enormní materiální náročností, to má seniorský hokej v Kolíně velmi těžké . A navíc, hokej je neskutečně krásný národní sport, tak to prostě je.

Když se vrátíme k vašim povinnostem. Co dalšího máte na starosti?
Už jsme to také nakousli. Je to odměňování. Je to věc, do které ani správná rada, jakožto jinak naprosto svrchovaný orgán, nemůže zasahovat. Mám pravomoc v tom, kolik komu dát a kolik komu nedat, popřípadě koho odměňovat či trestat. Mluvíme o hráčích a trenérech áčka.

Jak už jsme zmínili, dost věcí se letos v kolínském hokeji mění. Co dalšího plánujete v rámci probíhajících změn?
Chceme se zaměřit také na to, abychom přilákali co nejvíce lidí na hokej, aby se návštěvy zvedly. Když se zimák naplní, tak je to ta nejlepší věc, která může být. Jak po té příjmové stránce, tak po té motivační. Čím více lidí přijde, tím více se o hokeji mluví, a tím více to hráče baví. Atmosféra je pak úplně jiná.

A jakým způsobem toho chcete dosáhnout?
Nechtěl bych úplně všechno prozrazovat, ale už brzy bude spuštěna malá mini kampaň. Máme vymyšlené heslo: „Pojďte na hokej!“. To sice zní obyčejně, nicméně jasně. Chceme toto heslo zviditelnit po Kolíně i na zimním stadionu a v jeho okolí. Na popud toho jsme udělali společnou fotku hráčů áčka, mládežnických týmů a sledge hokejistů. Ale nejdůležitější je jednoznačně samotná kvalita hry. Velkým otazníkem do příští sezóny je pak působení Jirky Kadlece v kolínském dresu. On má v prvoligovém Hradci Králové podepsanou smlouvu do konce této sezony. Mým velkým přáním je, aby se příští rok vrátil domů. Mimo toho, že je skvělý hokejista, je to také velký šoumen a na tribuny určitě přivede spoustu diváků. Jak já říkám, je to hokejový básník, který hokej hraje srdcem a hlavou, a to lidi strašně baví.

A co říci závěrem?
To je přeci jasné: „Pojďte na hokej!“.

Vizitka
Jakub Plašil
Manažer A-mužstva SC Kolín
Datum a místo narození: 17. února 1971 v Kolíně
Rodina: manželka Jana a dcera Maruška
Záliby: práce všeho druhu, sport a pak hurá na pivo

Autor: Tereza Hölzlová

14.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Izraelský velvyslanec David Meron patřil  k nejvzácnějším hostům, kteří uvedli do života novou výstavu v prostorách kolínské synagogy.
51

Výstavu v synagoze zahájil kromě jiných i izraelský velvyslanec

Na účastníky půlmaratonu KVOK čeká památeční medaile.
3

V neděli poběží závodníci půlmaraton v Kolíně

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Na zbytečný podchod upozornila vernisáž i jeho vymalování na bílo

Kolín – Donedávna barvami a grafity hýřící podchod pod kolínskou Jaselskou ulicí dostal bílou barvu, bíle je namalovaná i jeho podlaha. Vše je dílem výtvarnice Elišky Králové a pomocníků v rámci studentského Majálesu, v sobotu po poledni se pak uskutečnila vernisáž.

Právě jsme se narodili

Kolínsko - Díky vstřícnosti kolínské porodnice Vám na našich stránkách přinášíme fotografie nejmladších obyvatel Kolínska. Každý týden zajíždíme do kolínské nemocnice a fotíme nově narozená miminka.

Cestovatel Jiří Kolbaba provedl ve své diashow návštěvníky celou planetou

Kolín – Po dávno rozjeté plesové sezoně a úterním startu koncertů vážné muziky v rámci Kruhu přátel hudby se rozjel i letošní další kulturní program v Městském společenském domě v Kolíně. Zahájil jej osobitý cestovatel Jiří Kolbaba svým nejdelším představením nazvaným Fotograf na cestách – splněný sen trvajícím téměř dvě a půl hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies