VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé sv. Floriána: SDH Kostelec nad Černými lesy

Kostelec n. Č. l. - Téměř deset let se srůznými přestávkami táhla výstavba nové zbrojnice, ze které teď do deseti minut od vyhlášení poplachu vyráží výjezdová jednotka SDH Kostelec nad Černými lesy.

15.7.2009
SDÍLEJ:

SDH Kostelec nad Černými lesy.Foto: archiv SDH

Na jižním okraji města Kostelec nad Černými lesy stojí hasičská stanice a v ní sídlí sedm desítek dětí i dospělých, mladých i starších, prostě těch, kteří ve svém volném čase pomáhají chránit životy, zdraví, majetek a životní prostředí nás ostatních. Jsou to dobrovolní hasiči z Kostelce nad Černými lesy.

Sbor fungoval již za Rakouska–Uherska

Když se však před třemi lety hasičská stanice otevřela a lidé svatého Floriána se do ní nastěhovali, kostelecký Sbor dobrovolných hasičů už měl v tu dobu za sebou více jak sto let své historie. Vznikl totiž ještě v dobách Rakouska-Uherska, kdy na trůně seděl František Josef I., přesněji v roce 1874. Letos tedy od jeho založení uplynulo již 135 let, oslavy k tomuto výročí proběhnou již tuto sobotu na náměstí Smiřických, kde bude společně s dalším doprovodným programem i ukázka techniky Integrovaného záchranného systému.

Krizi devadesátých let hasiči zažehnali

Nejhorší léta od svého vzniku si sbor asi zažil v nedávných devadesátých letech. Sbor se tehdy potýkal hned s několika problémy, a to s nedostatkem hasičů a vybavení a nevyhovujícími prostory. Jediné vozidlo, které v tu dobu kostelečtí chráněnci sv. Floriána měli, stálo v pronajaté garáži a výjezdovou jednotkou byli pouze čtyři lidé. „Když jsme cisternu v garáži zaparkovali, tak se kolem ní pomalu ani nedalo projít, scházeli jsme se různě, třeba na městském úřadě,“ prozradil velitel jednotky Jaroslav Brachovec. Sbor má v současné době už novou zbrojnici, její stavbu však provázely problémy a její dokončení se vleklo dlouhých deset let. Výstavba musela být dokonce několikrát přerušena. Novou hasičskou stanici se v Kostelci nakonec dokončit podařilo a necelé tři roky již slouží místním dobrovolným hasičům. „Když se v osmdesátých letech zbourala stará zbrojnice, byli jsme tedy bez zázemí, když se pak před dvěma a půl lety podařilo dostavět novou, přilákalo to i nové členy,“ zmínil se Brachovec. Kostelečtí hasiči se však shodují, že za pozvednutí úrovně jednotky z devadesátých let na současnou úroveň se především zasloužil jejich velitel.

Jednotky musí vyjet do deseti minut

V současnosti je v Kostelci patnáctičlenná výjezdová jednotka, která vyjíždí pokud ji o to operační středisko požádá. Kostelečtí v tomto případě musí k zásahu vyjet nejdéle do deseti minut od vyhlášení poplachu, protože jsou zařazeni do kategorie JPO III. Nezasahují však jen v Kostelci, ale v celém svém hasebním obvodu, který je určen v poplachovém plánu kraje. K zásahům vyjíždí s cisternou CAS 32 TATRA 815, která letos prošla rekonstrukcí. Při poplachu je také připraven vůz DA AVIA FURGON. Každý člen jednotky je vybaven zásahovým oblekem, obuví, rukavicemi a samozřejmě přilbou. Do výbavy dobrovolných hasičů ještě patří CAS 32 TATRA 148, která už však k zásahům nevyjíždí z důvodů špatného technického stavu. Letos mají za sebou hasiči z černých lesů jednadvacet výjezdů, což je necelá polovina z celkového počtu loňských. Při těchto zásazích jim pomáhají nejen zmíněná vozidla a vybavení každého člena jednotky, ale i třeba přenosná čerpadla, plovoucí čerpadlo, elektrocentrála, přetlakový ventilátor, motorová pila, radiostanice, výsuvný osvětlovací stožár, nebo v zakouřeném prostředí potřebné dýchací přístroje.

Nová generace sbírá cenné úspěchy

Ke zlepšení úrovně sboru ve zmiňovaných špatných devadesátých letech prospělo založení mladých hasičů. Dnešní družstva zmiňovaných mladých hasičů se zúčastňují hned několika soutěží. Družstva mladších i starších žáků působí v Podlipanské lize a soutěži Plamen. Že nejsou v soutěžích jen do počtu dokazují tím, že pravidelně domů přivážejí poháry za přední místa v soutěžích a např. dvakrát za sebou vyhrála aktuální ročník Podlipanské ligy. O něco později bylo založeno i soutěžní mužstvo mužů. To se z velké části skládá z členů jednotky, pro které je požární sport zpestřením mezi povinnostmi ve výjezdové jednotce. Nejmladším z rodiny kosteleckých družstev v požárním sportu je družstvo žen, které je velkým překvapením. Děvčata a dámy dosahují velmi dobrých výsledků a jejich sbírka pohárů se s postupem času úspěšně rozrůstá.

Obnova hasičských plesů lidi potěšila

Nejen o bezpečnost občanů, ale i o jejich kulturní vyžití se stará Sbor dobrovolných hasičů v Kostelci nad Černými lesy. „Před čtyřmi lety jsme v malém sále zhruba pro padesát lidí zkusili poprvé uspořádat hasičský ples,“ prozradil Jaroslav Brachovec. Mezi obyvateli bylo obnovení této hasičské tradice kladně přivítáno obnovení a plesy se nyní konají každý rok. „Před dvěma lety jsme se pak pro zájem místních přesunuli do sálu sokolovny,“ dodal velitel jednotky. Místní hasiči totiž pořádají i posvíceneckou zábavu nebo maškarní bál pro děti i dospělé.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Martin Šnajdr

Místo události:
15.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce teras za Městským společenským domem v Kolíně
AKTUALIZOVÁNO
22

Terasy nad řekou se nakonec otevřou až v září

Kolínští muži obsadili na největším turnaji světa v kategorii Open třetí místo.

Kolínští florbalisté získali na největším světovém turnaji bronz

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 kompletně stojí, v omezení u Ostředka hoří kamion

Ostředek - Velké komplikace při cestě po dálnici D1 prožívají řidiči kvůli požáru maďarského kamionu s melouny v omezení u Ostředka na 37 kilometru. Komunikace je zcela neprůjezdná a to v obou směrech, přesto, že hořící kamion jel ve směru k hlavnímu českému městu.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Jan Hamáček sjel Sázavu a vzpomínal, jak se topil

Kácov /FOTOGALERIE/ ­– Šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček sjel patnáctikilometrový úsek Sázavy. Právě Sázava mu chyběla do jeho „sbírky“ řek. Zkušený vodák sjel totiž snad všechny české toky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení