VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vokounův dům prodali dle litery zákona

Velký Osek - Přinášíme pokračování seriálu o příběhu velkooseckého obchodníka Josefa Vokouna, který beze stopy zmizel v srpnu 2001.

9.2.2008
SDÍLEJ:

Josef Vokoun.Foto: Archiv Kolínských novin

Po Josefu Vokounovi, drobném živnostníkovi a kramáři, který vsrpnu 2001beze stopy zmizel a ojehož příběhu jsme už několikrát informovali, toho ve Velkém Oseku mnoho nezbylo. Vlastně vůbec nic. Tedy kromě toho nejpodstatnějšího– dluhů. Iproto už mu nepatří ani domek se zahradou, vněmž bydlel a ve kterém měl své pověstné kramářství UZloděje. Novým vlastníkem totálně vybrakovaného obydlí se vloni vsrpnu stala olomoucká firma Astra Games s.r.o., která mimo jiné podniká voblasti realit.

Dům získala vdražbě za vyvolávací cenu blížící se 600tisíc korun. Anyní jej nabízí kdalšímu prodeji.

Podezřelý majitel

Místní lidé však nového majitele vnímají dost podezřele. Apadá spousta otázek. Proč zrovna realitka zOlomouce? Kde se vzala? Jak se odomu dozvěděla? Není to podvod, jako tenkrát vroce 2003, když se někdo pokusil dům prodat na falešný občanský průkaz? Vždyť už takhle je Vokounovo zmizení divné a všichni víme, že jeho zmizení vyšetřují elitní detektivové zútvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Mají podezření, že zemřel rukou vraha. Vokounovo tělo se ale nikdy nenašlo a pokud se do letošního listopadu neobjeví, bude Vokoun prohlášen soudem za mrtvého…

Deník například hovořil sjedním zmístních obyvatel. Pod podmínkou zachování anonymity řekl: „OVokounův dům jsem měl zájem, ale prodalo se to potichu, ani jsem nevěděl, že se obarák můžu ucházet.“

Pochybnosti se snaží rozptýlit Jiří Bega, zástupce Astry. „Koupili jsme dům řádně vtakzvané nedobrovolné dražbě, kterou vyhlásil exekuční soudce,“ řekl Bega stím, že ominulosti domu a ani ojeho bývalém majiteli nic neví. „Já pouze za naší firmu nemovitost přeberu a technicky zajistím. Co vám mohu otomto domě říci, je, že jsme se oněm dozvěděli zinternetu a že jsme zněj odvezli dvacet tater harampádí při vyklízení a stálo to padesát tisíc korun,“dodal.

Že byl dům prodán vřádné dražbě, potvrdil exekuční soudce Zdeněk Semelka. Podle něj byla společnost Astra Games jediným zájemcem. „To je obvyklé. Už to, že se otu nemovitost někdo ucházel, byl úspěch,“ poznamenal. Aodmítl, že by se prodej uskutečnil vtichosti. „Vše bylo vyvěšeno na příslušných místech včetně internetu či na úřední desce vdané obci,“ řekl Semelka.

Dluh vůči státu

Deník zjistil, že tím, kdo podal návrh na exekuční výkon, byla kolínská okresní správa sociálního zabezpečení.

Josef Vokoun státu dlužil na pojistném více než 120tisíc korun. „Dluhů měl mnohem víc. Vlastně dlužil, kam se podíval,“ řekl Vokounův kamarád Zdeněk Kopal. Ion má vůči Vokounovi pohledávku vřádu desetitisíců korun. Podle Kopala Vokoun nebyl zavražděn, ale změnil identitu a žije kdesi vRakousku. „Proč by se sem vracel? Soud ho prohlásí za mrtvého a bude mít po starostech sdluhy,“dodal.

Věřitelé chtějí smrt

Zájem na soudním rozhodnutí oVokounově smrti mají všichni věřitelé. Ale jen jeden znich, Jan Endyš zPrahy, podal na kolínském soudu návrh na prohlášení za mrtvého. Nechce se vzdát svých peněz a hodlá je získat vrámci dědického řízení. Ato je možné rozpoutat jen po oficiální Vokounově smrti. Arozhodně existuje měšec, kam lze sáhnout. Zprodeje Vokounova domu vdražbě totiž zbyly po uspokojení nárokovaných závazků finance, které jsou nyní vsoudní úschově. Znich je teoreticky možné zaplatit pohledávky, pokud je soud uzná za oprávněné. Šanci získat zpět peníze má tedy třeba iZdeněkKopal.

Aještě zajímavost: dluh vůči Endyšovi vznikl až vroce 2003.Tedy dva roky po Vokounově zmizení.

Kriminalisté už vminulosti zjistili, že na Vokounovo jméno a jeho zfalšovanou občanku byla páchána majetková trestná činnost. Je tedy vysoce pravděpodobné, že Jan Endyš se stal obětí podvodu. Přesto už má od soudu potvrzeno, že pohledávku může vymáhat od Josefa Vokouna. Ikdyž ten si podle všeho peníze od něj nikdy nevzal…

Naše předchozí články o kauze najdete ZDE.

Autor: Petr Koděra

9.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda u Jestřabí Lhoty

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Přednáška Ladislava Jouzy se bude zabývat osobností Štěpána Andrýska

Kolín – Osobností inženýra Štěpána Andrýska, který byl dlouholetým zájemcem o problematiku bitvy u Kolína, tereziánskou dobu a další historická témata, se bude zabývat přednáška Regionálního muzea v Kolíně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení