Příkladem je akce Vnuk, v jejímž rámci byla odhalena vysoce organizovaná skupina pachatelů z České republiky a Polska. Právě u našich severních sousedů působil hlavní organizátor, který se k okrádaným důchodcům ani nemusel obtěžovat. Podle elektronického telefonního seznamu si tipoval seniory v Česku, převážně ženy, kterým pak zavolal. Vodítkem mu byla křestní jména, u kterých předpokládal, že patří starým lidem (například Anna, Libuše, Hilda, Žofie). Vždy se představoval jako jejich vnuk nebo synovec. Pod záminkou zakoupení staršího auta žádal zapůjčení peněz. Když mu to oslovení penzisté slíbili, dal pokyn svým spolupachatelům v ČR. Opětovně zavolal poškozeným, že za sebe pro slíbenou částku posílá jinou osobu, a dohodl způsob předání – většinou před domem nebo mezi dveřmi bytu. Dotyčný se měl představit smluveným heslem… A poměrně naivní finta fungovala! Pachatelům bylo prokázáno 63 podvodů a krádeží se škodou přes 8,4 milionu korun.

Akce Orion přinesla pro změnu součinnost se slovenskými policisty. Dokumentovala řádění pachatelek, které se vydávaly za zástupkyně firmy Orion a přicházely seniorům předat finanční výhru. Pachatelky oslovovaly seniory přímo na ulici. Pod záminkou předání výhry vešly do bytu poškozených. Různými legendami přiměly důchodce, aby jim prozradili místo, kde mají schované peníze. Někdy jim nabízely vyřízení slevy na léky, jindy příslibem finanční prémie pro každého, kdo má částku vyšší než 6000 korun, vylákaly předložení úspor, které si následně fotografovaly. Poté docházelo
k předání údajné tisícikorunové výhry. Pachatelky však měly s sebou pouze bankovku v hodnotě 5000 Kč – a po poškozených žádaly vrácení čtyř tisíc. Druhá osoba zatím využila nepozornosti domácích a probrala byt. Nakonec zlodějky předaly poškozeným takzvanou výhru a čokoládu značky Orion. V rámci akce byly zadrženy tři osoby, kterým bylo prokázáno třináct podvodů a krádeží se škodou za milion korun.

V jiných případech pachatel navštěvoval seniory pod záminkou výměny a opravy venkovních žaluzií jeho firmou. Vystavil smlouvu a vybíral zálohu 5000 korun. Nabízené žaluzie však nedodal. Policisté zadrželi Slováka, který se měl v Česku dopustit 180 podvodů se škodou asi 900  000 korun.

Dalším mimořádným opatřením policie bylo v rámci další akce Nákup zadrženo 28 pachatelů, kterým vyšetřovatelé prokázali 78 případů podvodů a krádeží se škodou na 680 000 korun. S podobnými nezvanými návštěvníky, kteří se vstupu do bytu domáhají pod různými záminkami, se senioři mohou setkat nejčastěji. Tito pachatelé často nabízejí k prodeji různé zboží – například deky či kožky – nabízejí čištění peří, vydávají se za pracovníky elektráren nebo plynáren, fingují dopravní nehodu, případně požadují vstup do obydlí „pro sklenku vody“, či kvůli údajnému použití záchodu. Jejich oběti nezřídka zjistí, že byly okradeny, až delší dobu po jejich odchodu.