VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZDENĚK HEJDUK

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kolínské kulturní léto skončilo roztančeným podzimem

Kolín /FOTOGALERIE/ – Pod zamračenou oblohou, ze které nakonec naštěstí spadlo jen pár kapek a v téměř podzimním chladu se na kolínském Karlově náměstí odehrál poslední bod letošní Kolínského kulturního léta. Roztančenou tečku za ním učinily kapely Sek jsi bombónky a Monkey Business. Už ta první, která přijela z Lysé nad Labem, se dvěma saxofony, trumpetou a dalšími nástroji roztančila první diváky skočným skáčkem.

OBRAZEM: Česká bašta nabídla opět potravu pro tělo i duši

Kolín – Již po páté se na kolínském Karlově náměstí uskutečnila akce nazvaná Česká bašta, jejíž podtitul Setkání klobás, jitrnic, tlačenky, sekané, uzeného a dobrého českého piva s obyvateli České republiky přesně vyjadřuje její náplň. Především takový sortiment totiž stánky na náměstí nabízely a k tomu ještě třeba grilované ryby, husí paštiku, brambůrky, trdelník, laskonky či domácí štrúdelník, ale i hodně druhů piva včetně chutného višňového, ochutnávku slivovice z domácí pálenice a mnoho dalšího.

OBRAZEM: Otevřená ulice oslavila druhé narozeniny Vodárny

Kolín – Na dlouhou dobu poslední Otevřená ulice se tentokrát přestěhovala ke kolínské Vodárně, aby oslavila její druhé narozeniny. Vyrostlo u ní regulérní pódium, na kterém zahrála kolínská kapela Mahlzeit a pražská pop – ska partička Setoplete, na kterou ještě za tmy, v zimě a dešti tančilo a vyvolávalo si přídavek poměrně dost lidí. Tanečním vystoupením zpestřil podvečer soubor Klepeto a fotograficky se za celou letošní Otevřenou ulicí svojí výstavou uhlédl Pavel Klučar. Návštěvníkům své brány zdarma otevřela už dvouletá vyhlídka Vodárny. Poslední letošní Otevřená ulice bude spojena se začátkem adventu.

Sálem vyprodaného kolínského kina znělo zase legendární ahóóój

Kolín – Po více jak padesáti letech se do Kolína vrátil film režiséra Miloše Formana Černý Petr, v Kolíně natočený s mnoha kolínskými obyvateli a především s Josefem Vostrčilem, tehdejším kapelníkem místní dechovky a později dvorním Formanovým hercem. Legendární snímek prošel digitální úpravou a rekonstrukcí, na kterou město Kolín přispělo částkou sto tisíc korun, takže po festivalu v Benátkách a pražské premiéře se vyčištěný a pořád diváky oslovující film představil zaplněnému sálu kolínského Kina 99.

Podzimní výstavní sezonu v ZUŠ zahájil Globální portrét Jiřího Votruby

Kolín /FOTOGALERIE/ – Velkoplošné obrazy malíře, grafika a ilustrátora Jiřího Votruby zdobí od druhé zářijové středy Galerii v Zahradě Základní umělecké školy Františka Kmocha v Kolíně. „Dnes a denně, když si pustíte televizi nebo rádio, se dozvíte, bez čeho nemůžete žít. A právě tohle masírování konzumem si bere Jiří Votruba na paškál,“ řekl v úvodní řeči Pavel Rajdl, kurátor těchto výstav.

Ivan Hajniš zpíval na vernisáži i se svými The Primitives Group

Kolín – Po téměř vyprodaném pondělním představení Partičky pokračoval den nato program kolínského Městského společenského domu v komornějším, ale hodně kvalitním programu. V Komorním sále se odehrála nejdříve vernisáž výstavy zasvěcené historii Jazzové sekce a poté koncertu legendární undergroundové kapely The Primitives Group.

Přátelé vážné hudby se tentokrát sešli v Ceropu

Kolín /FOTOGALERIE/ – Sál podnikatelského inkubátoru Cerop v kolínském zámku se stal druhé zářijové úterý prvním koncertem v podzimní sezoně kolínského Kruhu přátel hudby. Připravené židle sesazené nezvykle do kruhu a umístěné mezi exponáty výstavy děl studentů a žáků Základní umělecké školy Františka Kmocha zaplnili posluchači, aby si užili koncert kytaristy Libora Janečka a ruské flétnistky Mariiai Mikhailové.

Partička bavila zaplněný sál, i tentokrát Geňa nakonec uhodl

Kolín /FOTOGALERIE/ – Hned první zásek podzimního programu kolínského Městského společenského domu se setkal s úspěchem. Až na pár jednotlivých židlí vyprodali fanoušci zábavné Partičky všechna připravená místa ve velkém sále společenského domu.

Pietní akt v Lošanech pozdravil telefonem z Ameriky Josef Mašín

Kolín/Lošany /FOTOGALERIE/ – Hned tři pietní akty se konaly v symbolický den jedenáctého září - před budovou Obchodní akademie v Kolíně u pamětní desky Václava Morávka se tak stalo již po čtrnácté, v Lošanech před statkem a památníkem Josefa Mašína po třinácté.

Na otevření teras se přišly podívat stovky lidí

Kolín /FOTOGALERIE/ – V nedělní podvečer se poprvé otevřely zrekonstruované terasy za Městským společenským domem v Kolíně a zájemci v osmnáct hodin večer zaplnili všechny jejich plochy.

Po prázdninách se opět sešli sběratelé

Kolín – Po prázdninové pauze se v sobotu dopoledne opět sešli v saloncích Městského společenského domu v Kolíně sběratelé především známek, mincí a pohledů.

V rytmu kapely Peprmint Band tančily nejen Marušky

Kolín /FOTOGALERIE/ – Z důvodu rekonstrukce toalet a pódia v kolínském sále Na Zámecké se členové a příznivci Klubu přátel Františka Kmocha sešli na své první taneční odpolední zábavě až druhou zářijovou neděli.

Dožínky přinesly zábavnou soutěž i festival rockových kapel

Velký Osek /OBRAZEM/ – Osm kapel zahrálo na pódiu umístěném za motelem U Jezera ve Velkém Oseku, zároveň u hladiny jezera probíhala zábavná soutěž čtyř přihlášených osádek raftů, to vše pod názvem Dožínky. Závodníci nejdříve museli vyběhnout s pivním sudem do kopce, vzít si tam položená pádla, naložit sud i sebe, obeplout bójky na hladině, přistát a dva zástupci týmu ještě poměřit síly v jízdě na koloběžce. To vše na čas a v několika rozjížďkách. Vyhrávaly se vepřové kýty, nakládaní utopenci nebo ručníky.

OBRAZEM: Vrchol Gasparády obstarali domácí Kluci vespolek

Kolín – Po dopoledních pohádkách pro předškolní a školní děti pokračoval letošní program festivalu nonverbálního divadla Gasparáda odehrávající se na kolínském Karlově náměstí dalším bohatým podvečerním a večerním programem.

Dopolední Gasparáda bavila hlavně děti

Kolín /FOTOGALERIE/ – Už tradičně pokračoval druhý den nonverbálního divadelního festivalu Gasparáda představeními určenými především nejmenším divákům. O obě páteční inscenace se postaralo olomoucké Divadlo Tramtarie, nejdříve dětem z kolínských mateřských škol zahrálo Pohádky o mašinkách bavící hlavně akcí a veselými skeči nejen s jízdou v tunelu.

První den Gasparády přinesl akrobacii, pantomimu a nejen to

Kolín /FOTOGALERIE/ – V občasném dešti a poměrném chladu se odehrával ve čtvrteční podvečer a večer první den letošního ročního nonverbálního divadelního festivalu Gasparáda, přesto jej až do dvaadvacáté hodiny sledovala slušná návštěva, včetně dětí.

OBRAZEM: Základní umělecká škola odstartovala oslavy výstavou

Kolín – Pod názvem Malba, kresba, keramika, grafika, odhalující i techniku vystavovaných exponátů, se otevřela první zářijovou středu v historickém sálu Cerop výstava výtvarného oboru Základní umělecké školy Františka Kmocha v Kolíně.

Veletrh práce nabídl zaměstnání, brigády, praxi i přednášky

Kolín /FOTOGALERIE/ – První zářijovou středu se otevřely prostory Městského společenského domu Kolín pro Veletrh práce, který se v letošním roce koná ještě v dalších sedmi městech republiky. Ten kolínský zaplnily stánky velkých regionálních firem, nechyběly ani interaktivní hrátky v podobě simulace jízdy sportovním automobilem.

Vodním hrátkám na skluzavce v centru města nepřálo počasí

Kolín /FOTOGALERIE/ – Měla to být atrakce, která oživí ospalou náladu horkého a rozpáleného nedělního města, bohužel, počasí bylo proti. Pořadatelé putovního Slide Festivalu rozložili v neděli ráno do Kouřimské ulice obří nafukovací vodní skluzavku s nabídkou celodenních hrátek za vstupné sto padesáti korun, akci navíc finančně podpořilo město Kolín.

OBRAZEM: Dříve než školní zvonek zaznělo smím prosit

Kolín – Zatímco školní rok začíná až v pondělí čtvrtého září, výuka taneční a společenské výchovy odstartovala na Kolínsku už v pátek prvního září. Tradičně nejpočetnější kurz otevřeli v kolínském Městském společenském domě manželé Hana a Eduard Zubákovi, kde slečny a mladí pánové zaplnili parket několika řadami.

Poslední letní Otevřená ulice byla Tajemná a u Bartoloměje

Kolín /FOTOGALERIE/ – Tečku za letošním sousedským setkáváním v lokalitách Kolína udělala Otevřená ulice, které dali její pořadatelé přívlastek Tajemná. Tradiční i noví příznivci této akce se sešli tentokrát za chrámem svatého Bartoloměje, otevřely se i jeho parkány a to na dlouhou dobu zřejmě naposledy, protože okolí chrámu čeká velká rekonstrukce, která by měla vypuknout doslova již za pár dní.

Dlouholetá vedoucí Klubu důchodců se loučila s písničkou na rtech

Kolín /FOTOGRAFIE/ – Zhruba čtyřicítka gratulantů, delegace zástupců z městského úřadu a tradiční pondělní muzikanti a společné zpívání písniček, tak vypadala pondělní sešlost v Klubu důchodců na kolínském sídlišti, kde se loučila jeho dlouholetá vedoucí Eva Březinová.

Kolíňanka v klasickém obsazení bavila nejen lidovkou

Kolín /FOTOGALERIE/ – Další díl Kolínského kulturního léta připadl na posvícenskou neděli a podle toho také vypadal jeho program - především seniorům v něm na Karlově náměstí vyhrávaly dechová kapela Kolíňanka a Cimbálová muzika Michala Horsáka.

FOTO: Nemocní bubeníci zhatili účast několika kapel

Týnec nad Labem – Nakonec pět kapel vystoupilo v sobotu na již šestnáctém ročníku festivalu Rockový Týnec, který v areálu Ostrov pořádá sama obec. Z původně avizovaných skupin vypadly Elysium a Dargis a nakonec i dodatečně nominovaní Imseti. A úvodní Cavern nahradila partička říkající si Notor Band. Všechny omluvenky byly vystaveny na úkor bubeníků.

FOTO: Hudební nástroje skončily nakonec v rukou posluchačů

Kolín – Originální hudební zážitek se naskytl v sobotu po poledni návštěvníkům kolínské synagogy, kde vystoupil mládežnický soubor Zvonky Dobré zprávy hrající na ruční zvonky a sdružující děti a mládež sousedních evangelických farních sborů v Kateřinicích a Ratiboři na Vsetínsku.

Otevřenou ulici doprovodil Blešák na vzduchu

Kolín /FOTOGALERIE/ – Nejen tradiční hudba a výtvarné umění, ale i zboží, které jeho prodejci rozložili přímo na trávu, tvořilo ve středu kolorit tradiční Otevřené ulice konající se opět v kolínském Komenského parku.

Festival Brod 1995 se definitivně vrátil do místa vzniku Rock for People

Český Brod /FOTOGALERIE/ – Původně to měla být před třemi lety jen oslava dvacetin festivalu Rock for People, který se na českobrodském hřišti Na Kutilce zrodil, když ale areál přestal stačit, přestěhovali jej pořadatelé do Hradce Králové. Nakonec se ale zrodila tradice – vzpomínkový festivalový den za rok nahradil koncert kapely Stromboli a další rok opět festival.

V Českém Brodě byli fanoušci vždy úžasní, říká organizátor Petr Fořt

Český Brod /ROZHOVOR/ – Předposlední srpnovou sobotu se opět rozezní rockové rytmy v malebném prostředí českobrodského atletického stadionu Na Kutilce. Pamětníci si určitě vzpomenou, že tady kdysi začínal dnes již kultovní a multižánrový festival Rock for People, který před deseti lety organizátoři Petr Fořt a Michal Thomes přemístili do Festivalparku v Hradci Králové.

OBRAZEM: Největší atrakce Otevřené ulice dorazila na jejím konci

Kolín – Podruhé v letošním létě se Otevřená ulice rozmístila v kolínském Komenského parku, bohužel tentokrát bez otevřených přilehlých zahrad a to z důvodu jezuitské meditace. Černobílé snímky v areálu vystavila pražská fotografka Lenka Faltejsková, o hudební zpestření se postarala klávesistka a zpěvačka Veronika Wildová, která k mikrofonu na pár písniček pozvala i svoji kamarádku. Nechybělo tradiční občerstvení i výprodej textilu, otevřel se i kostel Nejsvětější Trojice.

OBRAZEM: Na Otevřené ulici tentokrát foukalo, déšť ale nespadl

Kolín – Zatažená obloha, mraky proklatě nízko a vítr provázely poslední červencovou Otevřenou ulici, která se naposledy sešla na zálabské straně Kolína, příště už se její příznivci potkají několikrát za sebou v Komenského parku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení